Renault Megane Fiyat Listesi

Satılık Renault Megane modelleri, en güncel fiyatları ve donanım özellikleri ile yakıt tüketimi karşılaştırma analizleri kaclitreyakar.com da

Motor
Fiyat

Marka Tarihçesi

1877’de Paris’te doğan Louis Renault gerçek bir beyzadedir. Babası tarafından farklı meslekler yapmaya zorlanmamış, hayal gücü her zaman desteklenmiş şanslı bir çocuktur. Louis Renault’un ilgi alanı ise makinelerdir. 5 yaşındayken arkadaşlarından duyduğu lokomotifi görmek için istasyona koşan, 15 yaşındayken harçlığından artan kalan parayla 0.75 beygir gücünde De Dion Bouton marka alıp parçalarını sökmeye kalkan bir dahidir.


Renault Megane Tarihçesi

Renault Megane, Fransız otomobil üreticisi Renault tarafından 1995 yılının ilk aylarından beri üretilen C segmenti küçük aile otomobilidir. Günümüzde, Megane’ın; hatchback, station wagon ve sedan modelleri üretilmektedir. 4. Nesilin Station Wagon Modeli ülkemize getirilmemiştir ve Megane IV Üretimi 2022 yılında Scenic ve Kadjar ile üretimi durdurulması planlanıyor.

1. Nesil Renault Megane 1995 – 2003

1988 yılında konsept otomobil olarak gösterilen Mégane, tasarımcı Patrick le Quément tarafından tasarlanmıştır. Mégane, Türkiye’de ik olarak 1996 model olarak satılmıştır. Patrick le Quement, Mégane’nin tasarımını yaparken Renault 166 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.’da ve Renault 1912 Kasım 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.’da kullanılan gaga stili ızgaralarından esinlenmiştir. Mégane,1995 yılında ise Renault 19’un alternatifi olarak tanıtılmıştır. Mégane’da Renault 19’un motor, şanzıman ve şasisi kullanılmıştır.

Mégane, güvenlik konusunda Renault için bir devrim niteliğindeydi. Orta-arkadaki ortak tuş kayışı yerine 3 noktalı emniyet kemeri kullanılmıştır. (Bu özellik Mégane’dan önce Laguna ile üretime girdi). Öndeki emniyet kemerleri ön gergili ve yük sınırlayıcılıydı, araçta sürücü hava yastığı bulunmaktaydı. Ayrıca Renault, ilk defa bu modelde SRP (Kısıtlama ve Koruma Sistemi) ve diğer güvenlik önlemlerini beraber kullanmıştır. Mégane, Euro NCAP testlerinden 4 yıldız almıştır.

Mégane’da K tipi (K, Döküm blok ve entegre gömleği temsil eder), 1.4, 1.6, 1.8 ve 1.9 (dizel) ve 2.0 (benzinli) F tipi motor kullanılmıştır. 1.9 litrelik dizel motor, hem atmosferik hem de turbolu formlarda satılmıştır. Mégane, 1999 yılının bahar ayında makyajlanmıştır. Mégane; daha gelişmiş güvenlik özellikleri, yükseltilmiş ekipman ve yenilenen dış görünüş ile piyasaya sunuldu. 8 valfli motorlar, 16 valfli motorlarla değiştirildi. Mégane I’in satışına, Mégane II çıktıktan sonra da belirli bir süre düşük fiyattan devam edildi. 1.nesil Mégane’in makyajlanlanmış modeli, Türkiye’de 2000 model olarak satılmıştır.

2. Nesil Renault Megane 2002 – 2009

Megane II, Renault Avantime’den esinlenilerek baştan yaratıldı. Megane II, 2003 yılında Yılın Avrupa Otomobili ödülünü almıştır. Megane II, Türkiye’de ilk olarak 2003 yılında hem sedan hem de hatchback karoserleriyle 2004 model olarak satılmıştır. Araç, 2002 yılında yapılan Euro NCAP testinden 5 yıldız almıştır. Megane II’de gelen en önemli özelliklerden biri kartlı çalıştırma sistemidir. Diğer bir özellik ise panoramik cam tavandır. Bu iki özellik, Megane II’nin çok satmasında ve Yılın Avrupa Otomobili ödülünü almasında büyük rol oynamıştır. Bunların haricinde araçta Techno paketle birlikte hız sabitleyici, dijital klima, xenon far gibi yeni özellikler de mevcuttur. Sedan modeli Bursa’da, Türkiye’de üretilmiştir.

3. Nesil Renault Megane 2009 – 2016

Renault, otomotiv piyasasındaki rekabete ortak olmak için Eylül 2008’de hem Megane III, hem de 3 kapılı spor olan Mégane Coupé’yi tanıtmıştır ancak Megane III Sedan üretilmemiştir. Megane III Sedan yerine, Samsung Motors ile alınan kararla Renault Fluence (Samsung Motors SM3) üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde Fluence, Megane III Sedan’ın yerine geçmiştir. Megane III ve Megane Coupé’nin tasarımları birbirlerine benzememekteydi. Megane III küçük aileler için, Megane Coupé ise genç kesim için tasarlanmıştır. Megane’in bu nesli, EuroNCAP’ten 3 yıldız almıştır. Aracın makyajlanmış modeli ise Euro NCAP’ten 4 yıldız almıştır.

Megane III’te otomatik vites kutusu olarak eski tip BVA, yeni 6 ileri çift kavramalı EDC ve sürekli değişken oranlı CVT vites sistemleri kullanılmıştır. Renault yeni vites sistemleri ile daha düşük yakıt tüketimini hedeflemektedir. Güvenlik ve teknoloji konusunda ciddi geliştirmeler yapılmıştır. Visio System, geri görüş kamerası, Acil Fren Desteği, ESP, CSV bunlardan yalnızca birkaçıdır. Dış ve iç tasarım, önceki Megane modellerinden tamamıyla farklıdır.

4. Nesil Renault Megane 2016 – 2022

Renault Megane IV, Renault Talisman Sport Tourer ile birlikte Eylül 2015’te Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştır. 4. nesil Megane, Renault-Nissan tarafından geliştirilen CMF-CD platformunu kullanır. Yeni Megane’nin station wagon modeli 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılırken, aynı yılın Temmuz ayının sonunda sedan modeli tanıtılmıştır. Böylelikle, Renault Fluence’ın yerini Megane IV Sedan almıştır.

4 Nesil Renault Megane Euro NCAP testlerine 2015 yılında girerek genel ortalama 5 yıldız almıştır. Yetişkinler için %88, Çocuk için %87, Yaya için %71 güvenlik sunan 4. Nesil Megane Güvenlik ekipmanları ve yardımcı sistemlerden de %71 lik puan almıştır.