Tesla Model-S Fiyat Listesi

Satılık Tesla Model-S modelleri, en güncel fiyatları ve donanım özellikleri ile yakıt tüketimi karşılaştırma analizleri kaclitreyakar.com da

Motor
Fiyat

Marka Tarihçesi

Tesla , daha doğrusu Tesla Motors’un kurucuları Eric Eberhard ve Marc Tarpenning adlı iki mühendis. 2003 yılında kurulan Tesla Motors’un, 2004 yılındaki ilk ve en önemli yatırımcılarından biri ise PayPal’den bilinen Elon Musk oldu.

Şirket bünyesinde bulunan fabrikada 2020 yılında özel pil üretimi başlamış olsa da henüz Panasonic tarafından üretilen piller araçlarda kullanılmaktadır. Firma bünyesinde 2012 yılından bu yana Model S , Model 3, Model X, Model Y ve Cybertruck isimleri verilen elektrikli otomobil, SUV, Pickup ve tırlar üretim bandına girmiştir.


Tesla Model-S Tarihçesi

Tesla Model-S , Tesla motors tarafından 2012 yılından beri üretilen beş kişilik bataryalı elektrikli (BEV) lüks sedan otomobil modelidir. Dünyanın en çok satan ikinci bataryalı elektrikli otomobili olan araç Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Çin, Hollanda, Kanada, Danimarka, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerde 60, 60D, 70D, 85, 85D ve P85D olarak 6 farklı donanım seçeneği ile satılmaktadır.

Franz von Holzhausen tarafından tasarlanan araç, ön gelişim sürecinde Whitestar kod adıyla anılmaktaydı. Model S’in varlığı 30 Haziran 2008’de düzenlenen bir basın açıklamasıyla beraber resmen duyuruldu. Prototip araç ise 26 Mart 2009 tarihinde düzenlenen bir basın açıklamasıyla beraber basına tanıtıldı.

Tesla Motors, 2008’deki basın açıklamasında Tesla Model S’in benzinli bir otomobil olacağını belirtmişti. Eylül 2008’de düzenlenen GoingGreen konferansında konuşan şirketin CEO’su Elon Musk, aracı “çevreci bir elektrikli otomobil” olarak tanımladı ve Tesla’nın yeni şirket politikasının yalnızca elektrikli otomobiller geliştirilme üzerine kurulduğunu duyurdu.

Tesla Model S’in ilk üretim yeri için nakliye konusunda merkezi bir konumda olmasından ötürü Albuquerque, New Mexico bölgesi seçilmişti. Nisan 2007’de inşaatı başlayacak fabrikanın yeri daha sonrasında San Jose, Kaliforniya’ya alındı. Son olarak Mayıs 2010’da Fremont, California bölgesinde Tesla Motors fabrikasının inşaatına başlandı.

Haziran 2015’te ilk aracın üretiminden bu yana yaklaşık 75.000 Model S’in üretildiği açıklandı. Bu araçların dünya üzerinde 1.6 milyar kilometre yol kat ettiğini ifade eden Tesla Motors, yarım milyon tondan fazla karbondioksit salınımının önüne geçildiğini belirtti. Aralık 2015’te ise 100.000’inci Model S bantlardan indirildi.