Tesla Model-X Fiyat Listesi

Satılık Tesla Model-X modelleri, en güncel fiyatları ve donanım özellikleri ile yakıt tüketimi karşılaştırma analizleri kaclitreyakar.com da

Motor
Fiyat

Marka Tarihçesi

Tesla , daha doğrusu Tesla Motors’un kurucuları Eric Eberhard ve Marc Tarpenning adlı iki mühendis. 2003 yılında kurulan Tesla Motors’un, 2004 yılındaki ilk ve en önemli yatırımcılarından biri ise PayPal’den bilinen Elon Musk oldu.

Şirket bünyesinde bulunan fabrikada 2020 yılında özel pil üretimi başlamış olsa da henüz Panasonic tarafından üretilen piller araçlarda kullanılmaktadır. Firma bünyesinde 2012 yılından bu yana Model S , Model 3, Model X, Model Y ve Cybertruck isimleri verilen elektrikli otomobil, SUV, Pickup ve tırlar üretim bandına girmiştir.


Tesla Model-X Tarihçesi

Tesla Model X, Tesla Motors tarafından üretilen full-size elektrikli Crossover SUV modelidir. Aracın prototipi ilk kez 9 Şubat 2012 tarihinde Tesla’nın Los Angeles’taki tasarım stüdyolarında tanıtıldı. Tesla Model S ile aynı platformda olup arka kapıları martı kanat şeklinde tasarlanmıştır. Aracın satışına Eylül 2015 tarihinde başlanmıştır.