Marka Tarihçesi

Tesla , daha doğrusu Tesla Motors’un kurucuları Eric Eberhard ve Marc Tarpenning adlı iki mühendis. 2003 yılında kurulan Tesla Motors’un, 2004 yılındaki ilk ve en önemli yatırımcılarından biri ise PayPal’den bilinen Elon Musk oldu.

Şirket bünyesinde bulunan fabrikada 2020 yılında özel pil üretimi başlamış olsa da henüz Panasonic tarafından üretilen piller araçlarda kullanılmaktadır. Firma bünyesinde 2012 yılından bu yana Model S , Model 3, Model X, Model Y ve Cybertruck isimleri verilen elektrikli otomobil, SUV, Pickup ve tırlar üretim bandına girmiştir.


Tesla Model-Y Tarihçesi

Tesla Model Y, Tesla Inc tarafından üretilen ve satışı yapılan, zamanı yaklaşmakta olan elektrikli alt orta sınıf crossover arabasıdır CUV. Mart 2019 tanıtılan ve sektör ile buluşturulan aracın, teslimatlarının 2020 sonunda başlamıştır. Tesla’nın Model 3 ile beraber, 3. seviye toplu pazar araç platformu üzerine inşa edilen ikinci aracıdır.

Şu anda Model Y için dört planlı güç aktarma sistemi vardır. Bunlar;

  • Standard Menzil
  • Uzun Menzil
  • Çift Motorlu Dört Tekerlekten Çekişli Uzun Menzil ve Performans

2021 yılının başlarında üretime girmesi planlanan ve tanıtımı yapılan Standart Menzil modelin dışındaki tüm modellerin 2020’nin sonlarında ulaşılabilir olmuştur. Model Y, daha büyük olan 2. seviye toplu pazar aracı olan kardeşi Tesla Model X crossover spor amaçlı taşıttan (XUV) daha küçük bir boyutta segment doldurmaktadır.