Marka Tarihçesi

Volskwagen 1937 yılında Almanya’da Alman Otomotiv Birliği tarafından kurulan bir otomobil firmasıdır. Firmanın ismi Almancada halkın arabası anlamına gelmektedir. VOLKSWAGEN firması 1940 yılında Alman savaş gücünü arttırmak için sanayi gücünü ordunun emrine vermiştir.


Volkswagen Polo Tarihçesi

Volkswagen markasının Golf’den sonra efsane olan ve en çok satış yakaladığı araçlar arasında olan Volkswagen Polo ilk olarak karşımıza 1975 senesinde çıkıyor. Mk1 olarak adlandırılarak üretim bandından çıkan ilk kasa beklenen ilgiyi yaklamasıyla firma 3 tip motor ile otomobili kullanıcıların beğenisine sundu. Polo; 895 cc, 1.093 cc ve 1.272 cc olmak üzere 3 farklı seçenekle o dönemdeki yüksek silindir hacmi ve hantal olan araçların arasından hemen ayrılmayı başardı.

Volkswagen Mk5 olarak isimlendirdiği ve 2020 yılında ürettiği kasa Polo özellikle yakıt tüketimine özen gösteren motor seçenekleri ile donatıldı. Yakıt tüketimi en performanslı 1.0 litre hacime sahip 75 hp üzereten motor başlangıç seviyesinde sunuldu. Bunu 1.2 TSI 90 hp ve 1.4 Dizel 3 silindir 90 hp modelleri takip etti. Bunlara ek olarak GTI ismi yerini BlueGT ye bıraktı. Blue GT 150 hp olup artık GTI dan aldığı performans ve ufak motor büyük güç kuşağının son temsilcisi oldu.