Marka Tarihçesi

Toyota’nın Kuruluş Hikayesi. Toyota Motor Corporation’un tarihi de diğer birçok şirketinki gibi oldukça gösterişli ve sade. Toyota Motor Corporation 1933 yılında, Toyoda Automatic Loom şirketi kurucusunun mühendis oğlu Kichiro Toyoda tarafından bu şirkete bağlı açtığı otomobil bölümünde kuruldu.

Toyota’nın amiral gemisi Corolla her yıl en çok satış yakalatan araba olarak tarihe geçiyor. Bunun yanında Hybrit motor seçenekleri ile de öne çıkan Toyota CH-R , Yaris, Rav4 gibi modelleri ile yakıt tüketiminde en düşük seviyeleri görüyor. Hilux modeli ile arazide de gördüğümüz firma son olarak ticari araç kategorisinde Proace modeli ile giriş yaptı.


Toyota Rav4 Tarihçesi

Toyota RAV4 kullanıcılarına; güçlü, sofistike ve dinamik bir tasarımın yanı sıra yenilenmiş birinci sınıf kalitede tasarlanmış daha geniş iç mekan, geniş bagaj hacmi, yüksek konfor, kullanışlılık ve güvenlik sunuyor.

 Birinci nesil 1994 – 2000: İlk şehir içi 4 çeker otomobil 3 kapılı olarak satışa sunuldu. Kompakt boyutlara (3,69 m) ve düşük ağırlığa sahipti. İlk Elektrikli Crossover olan RAV4 EV ise Ekim 1997’den Nisan 2000 yılına kadar üretildi.

 İkinci nesil 2000-2006: 3 kapı ve 5 kapılı olarak pazara sunuldu. İlk RAV4 modelinin 3 kapılı versiyonuna göre +5,5 cm ve 5 kapılı versiyonuna göre ise +4 cm daha uzun boyutlara sahipti. 2.0 dizel motoru 2002 yılında satışa sunuldu.

Üçüncü nesil 2006-2012: Yeni platform, yalnızca 5 kapılı olarak üretildi. Toplam uzunluğu kısa dingil mesafesine sahip versiyon için selefine göre 19 cm uzatıldı. 4 tekerlekten çekiş sisteminde elektronik olarak kontrol edilen yeni kavrama sistemi ile güç arka tekerleklere sadece ihtiyaç olduğunda iletilerek daha az yakıt tüketimi sağlanıyordu. Eğim İniş Destek Sistemi (DAC) ve Yokuşta Kalkış Destek (HAC) teknolojisine sahipti.

Dördüncü nesil 2013: Yalnızca 5 kapılı olarak ve tüm ülkeler için tek bir dingil mesafesine sahip. Yeni Dinamik Entegre Sürüş Sistemi ve Sport modu ile tehlike oluşmadan önlem alınıyor ve artan yol tutuşu sağlanıyor.