Marka Tarihçesi

Volskwagen 1937 yılında Almanya’da Alman Otomotiv Birliği tarafından kurulan bir otomobil firmasıdır. Firmanın ismi Almancada halkın arabası anlamına gelmektedir. VOLKSWAGEN firması 1940 yılında Alman savaş gücünü arttırmak için sanayi gücünü ordunun emrine vermiştir.


Volkswagen Scirocco Tarihçesi

Volkswagen Scirocco, Volkswagen’in 1972’de piyasaya sürdüğü spor otomobilidir.1992’de üretimi durdurulsa da 2008’de Iroc konseptinden yararlanılarak yeniden üretimine başlanmıştır.

4 Mart 2014 tarihinde makyajlanan Scirocco, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştır. Hot Hatch olarak adlandırılan bu karoser otobiller genel olarak hız tutkunları ve spor kullanım seven kişilerin ilgisini çekmektedir.

Hot Hatch

Sportif hatchback sınıfı genellikle 3 kapılı, motor özellikleri bakımından sınıflarına göre üstün, sürüş keyifleri nispeten daha fazla modellerdir. Mini sınıftaki hot hatchler yaklaşık 100 HP, küçük sınıftakiler 150-200 HP, kompakt sınıftakiler ise 200-300 HP civarında üretilirler.

Volkswagen Scirocco’nun düz vites seçeneği tüm modellerde olup, yarı-otomatik DSG vites 1.4 TSI 122 PS hariç diğer tüm modellerde mevcuttur. DSG vites sistemine sahip yarı-otomatik modellerde F1 vites olarak kullanılabilir. Bu sayede çok daha kısa sürede vites değiştirme imkânı doğmaktadır.

Benzer modellere göre daha düşük yakıt tüketimi değerlerine sahiptir. DSG vites ilk çıktığında bazı modellerde sorunlara yol açmıştır. Bu sorunlar yüzünden Volkswagen, bazı ülkelerde 400.000’e yakın DSG’li aracını geri çağırmıştır.

Daha sonrasında Volkswagen’in yaptığı güncelleme ile daha yüksek torklara dayanabilecek güce çıkarılmıştır. DSG vites, Volkswagen’in GTI ve R gibi modellerinde çok daha yüksek torklara dayanabilmektedir. Otomobilin gerçek en yüksek hızı daha yüksek olmakla beraber otomobilin bilgisayar kontrolüyle daha yüksek hızlara çıkmasına izin verilmemektedir.