Nissan-Logo-2020

Nissan Skyline-GT-R Fiyat Listesi

Satılık Nissan Skyline-GT-R modelleri, en güncel fiyatları ve donanım özellikleri ile yakıt tüketimi karşılaştırma analizleri kaclitreyakar.com da

Motor
Fiyat

Marka Tarihçesi

1983 senesinde İspanya gibi ülkelerinde Nissan markası otomobil üretimine başlandı. Sene 1989’da Nissan İnfiniti isimli yeni bir marka tanıtımı yaptı ve bunu Amerika piyasasına sunuldu. 1990 senesinde Nissan için işler çok iyi gitmez ve Fransız markası olan Renault ile bir anlaşması imzaladılar. Nissan’ın ülkemizde en çok satılan modelleri arasında Qashqai, Navara, Micra ve Juke modelleri bulunmaktadır. C Segmenti için üretilen Pulsar istenilen performansı vermemiş olsa da SUV sınıfı araçların amiral gemisi Nissan Qashqai her zaman satışa büyük destek olmaktadır.


Nissan Skyline-GT-R Tarihçesi

Nissan Skyline, Prince Motor Company tarafından 1957 yılından üretimine başlanan ve daha sonra 1966 yılından itibaren Nissan tarafından üretilen bir orta sınıf otomobil modelidir.

Skyline, coupe veya sedan gövde stillerinin yanı sıra station wagon, crossover, cabriolet, kamyonet ve panelvan gövde stillerinde mevcuttur. Sonraki modeller ise 11. nesline kadar özellikle ünlü yuvarlak stop lambalarıyla bilinir. Araç, özellikle video oyunları, filmler ve dergilerdeki popülerliği sayesinde aracın satılmadığı birçok ülkede gri ithalat yoluyla yüksek talep gördü.[1] Skyline modellerinin çoğu arkadan itiş düzenine sahipken sekizinci nesilden itibaren dört tekerlekten çekiş opsiyonu da mevcuttur.

Nissan Skyline GT-R Geniş Tarihi

Nissan, 1969 ve 1974 yılları arasında ve tekrar 1989 ve 2002 yılları arasında, Skyline sedan tipi aracının yüksek performanslı bir modeli olan Skyline GT-R’ı üretmiştir. Bu araç bir ikon haline gelmiş ve yollarda ve pistlerde büyük ün kazanmıştır.

Nissan GT-R, her ne kadar artık “Skyline” armasını taşımasa da Nissan Skyline GT-R geçmişinin bir parçasıdır. Hemen önceki Skyline GT-R nesilleri gibi, Nissan GT-R da 4 çekerli, çift turbolu 6 silindirli bir motora ve artık simgesi haline gelmiş 4 adet yuvarlak stop lambasına sahiptir. Ancak GT-R tamamen yeni bir model olup Skyline ailesinin diğer fertleri ile çok az ortak noktaya sahiptir ve küçük adımlardan oluşan evrimlerden ziyade tamamen yeniden tasarım yoluna gidilmiştir.

Dört tekerlekten yönlendirmeli HICAS sistemi kaldırılmış ve daha önceki sıralı 6 silindirli RB26DETT motor yerini V6 VR38DETT motora bırakmıştır. GT-R mirasından ötürü, tamamen yeni sürüm olan şasinin kodu CBA-R35 veya kısaca ‘R35’ olarak adlandırılmıştır (CBA emisyon standardının ön ekidir).

GT-R yine selefi olan Skyline serilerine verilen ve ilk defa bir Avustralya otomobil yayını olan Wheels’in Temmuz 1989 baskısında sözü edilmiş olan Godzilla lakabını korumuştur.

GT-R İlk Üretim

GT-R’ın üretim modeli ilk olarak 2007 Tokyo Motor Show Fuarında ortaya çıkarılmış ve ilk olarak Japon pazarına 6 Aralık 2007’de sürülmüştür. Diğer pazarlara sürülüş tarihleri sırasıyla ABD’de 7 Temmuz 2008’de, Kanada’da yine 2008 Temmuz ayı içinde ve üçüncü tüketici pazarı olarak Avrupa’da Mart 2009’dadır. İlk pazara sürüş tarihlerindeki bu bölgesel olarak orantısız farklılıkların sebepleri Nissan’ın aracın servis hizmetlerinin de yapılacağı GT-R performans merkezleri kuruyor olması ve ayrıca aracın motorunun ve arka tarafına takılı vites kutusunun elle birleştirilmesi yüzünden küresel üretim kapasitesinin aylık 1000 araç civarında sınırlı olmasıydı.