Marka Tarihçesi

Almanlara inat 1895 yılında bir mühendis ve bir kitapçı tarafından bisiklet üretimiyle temelleri atılan Çek Skoda’nın 121 yıllık tarihi aslında otomobil üretiminin seyrini ortaya koyuyor.

Şirket 1895 yılında Laurin & Klement adlı aile şirketinde çalışan 2 kişinin bisiklet yapmak üzere ortaklık kurmaları ile kuruldu. 1899’da motosiklet, 6 yıl sonra da araba üretmeye başladılar. Fabrikası Mlada Boleslav kentinde bulunmaktadır. “Škoda” Çekçede “hasar” anlamına gelmektedir.

Mladá Boleslav şehri ve otomobil üreticisi Škoda Auto, 100 yıldan uzun bir süredir birlikte gelişme göstermektedirler. Škoda Auto, şehrin yüz ölçümünün üçte birinden fazlasını kaplamakta ve şehrin bütünleşik bir parçasıdır. Ana üretim operasyonu kademeli olarak fabrikanın yeni bölümlerine kaydırılmış ve orijinal haliyle korunan eski fabrika tesisin uç noktasında kalarak otomobil üreticisinin şehre bakan yüzü haline gelmiştir.


Skoda Superb Tarihçesi

Škoda Superb, Çek otomobil üreticisi Škoda Auto tarafından tasarlanan, geliştirilen ve pazarlanan bir büyük aile otomobilidir. Orijinal Superb, 1934-42 yılları arasında üretilmiştir. Modern Superb ise 2001 yılından itibaren halen üretilmektedir.

Modern olan ilk nesil Superb, 2001 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılmış ve 2001-2008 yılları arasında üretilmiştir.

Superb, Volkswagen Passat ile aynı platformu (B5 PL45+) paylaşmakla birlikte, döneminin Passat’ından 10 cm daha uzundur. Dış ve iç görünüm olarak, Passat ile oldukça benzemektedir. 2006 yılında makyajlanmış ve 2.5 TDI yerine 2.0 TDI motor gelmiştir.

İkinci nesil Superb ilk olarak 2008 yılının Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştır. 2008-15 yılları arasında üretilmiştir ve yine döneminin Volkswagen Passat’ı ile aynı platformu (A6 PQ46) paylaşmıştır. Önceki neslinde olduğu gibi aynı dönemin Passat’ı ile benzerlikler taşımaktadır. Aynı motorları ve bazı yerlerde aynı parçalar kullanılmıştır.

Üçüncü nesli ise günümüzde üretilmekte olan modeldir ve Škoda’nın amiral gemisi modelidir. İlk olarak 2014 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda “Vision C” adı altında konsept olarak tanıtılmıştır. 2015 yılında yapılan Cenevre Otomobil Fuarı’nda ise resmî olarak tanıtılmıştır. Bu modelde Superb orta boyutlu sedandan tam boyutlu sedan sınıfına yükselmiştir.