Marka Tarihçesi

Hyundai markası, 1947 yılında Güney Kore’de Chung Ju-Yung tarafından inşaat şirketi olarak kurulmuştur. İnşaat şirketi olarak kurulmasıyla piyasaya giren Hyundai grubunun küçük bir de tamir atölyesi bulunmaktaydı. 1967 yılında Hyundai Motor Company’nin kurulmasıyla, daha ayrıntılı sanayi kollarına geçiş yapmıştır.


Hyundai Tucson Tarihçesi

Hyundai Tucson, Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai tarafından 2004 yılından itibaren tasarlanan, geliştirilen ve pazarlanan bir C Segmenti Kompakt Crossover SUV’dur. Adını Arizona’da yer alan Tucson şehrinden alır.

İlk nesil Tucson, 2004 yılının Ağustos ayında Detroit Otomobil Fuarında tanıtılmıştır. XD Elantra tabanlı platformunu 2005 Kia Sportage ile paylaşmaktadır. Toyota RAV4, Honda CR-V ve Ford Kuga ile aynı sınıfta yer alır.

Motor Seçenekleri ve Donanım Özellikleri

Türkiye’de 2.0 CVVT 140 HP benzinli ve 2.0 CRDi 112 HP dizel motor seçenekleriyle satılmıştır.

Deri döşeme, ısıtmalı koltuklar, otomatik klima, hız sabitleyici, Radyo-CD/MP3 çalar, 60/40 katlanabilen arka kolu sırtlıkları, bel desteği ve yükselik ayarlı sürücü koltuğu, elektrikli ısıtmalı yan aynalar, elektrikli camlar, yükseklik ayarlı kol dayanağı, ışığa duyarlı farlar, içeriden açılan depo kapağı, kilitli torpido gözü, ön kapı içi aydınlatmalı bardaklıklar, ön cam rezistansı, uzaktan kumandalı merkezi kilit, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, bagaj kapağından ayrı açılabilen arka cam, elektrikli cam tavan, sis farları ve tavan rayları gibi donanımlar standart olarak sunulmuştur.