Marka Tarihçesi

Şirket olarak 1913 yılında kurulmuştur ve merkezi Almanya’nın Münih kentindedir. İlk zamanlar uçak üreten bu şirket ilerleyen yıllarla birlikte otomobil üretimine geçmiştir. BMW ayrıca Rolls – Royce ve Mini şirketlerinin de sahibidir. Bunun nedeni ise ilk olarak uçak üretimi yapan bir firma olmasından kaynaklanmaktadır. BMW markasının en önemli araçları D Segmentinde bulunan BMW 5 Serisi dir. Bunun dışında SUV segmentinin ilk araçlarından biri olan BMW X5 Serisi de modelleri arasında en çok satışa sahip modellerindendir. BMW ayrıca Elektrikli araçlar konusunda da ilk deneyimleri sunan firmadır. Özellikle i8 ve i3 serileri ile pazara giriş yapan firma 2021 de yaptığı yatırımlar ile  BMW IX Serisi ile elektrikli SUV pazarında önemli rol oynamaya başlamıştır.


BMW X3 Tarihçesi

BMW X3, BMW’nin 2003 yılında tanıttığı D Segmentindeki SUV modelidir. Araç BMW’nin E83 olarak bilinen kasasını kullanmaktadır. X3 2003 yılında üretime başlandıktan sonra 2006 yılında makyajlanmıştır.

X3 Motor Seçenekleri

  • 2.5 litre 218 beygir Benzinli Motor
  • 3.0 litre 272 beygir Dizel Motor
  • 2.0 litre 150 beygir Benzinli Motor
  • 3.0 litre 218 beygir Benzinli Motor
  • 3.0 litre 286 beygir Dizel Motor

BMW X3 Almanya da SUV sınıfında en çok tercih edilen aile otomobili olmakla beraber Dünya’da aynı sınıfta yer almamakta ve çok güçlü SUV sınıfı rekabetinde kalmaktadır. Otomobil dış tasarımı tipik BMW tasarım özelliklerini sunmakla birlikte, iç tasarımda ise BMW ‘nin kompakt sınıftaki BMW 1-Serisi veya BMW 3-Serisi de kullandığı malzeme kalitesi işçiliği sunmaktadır. BMW X3’ün sürüş pozisyonu, kullanıcının yola hakimiyeti ve görüş etkinliği tek kelimeyle kusursuz olduğun belirtmekte fayda var. Yola çıktığınız anda güven veren bir otomobilin direksiyonunda olduğunuzu hissedersiniz.

BMW X3 Performans

BMW X3 gerek viraj performansı, gerekse de düz yoldaki stabilizasyonu sorunsuz. Genel anlamda konforlu bir sürüş keyfi veren sert süspansiyon sistemi köprü geçişlerinde yüksek oranda salınım ve zıplama yaratmaktadır. Bu sürüş güvenliğini tehlikeye atmamasına rağmen, konforu biraz da olasa düşürmektedir. X3 DSC ve CBC gibi elektronik sistemlerle desteklenen viraj kabiliyetiyle rakiplerinin ötesinde olduğunu gösteriyor. Hızlı girilen virajlarda bile yana yatma sorunu yok. Hatta viraj içinde rayda ilerler gibi güven verdiği söyleyebiliriz.

Genel Değerlendirme

Sonuç olarak BMW X3’ü yoldan çıkarabilmek kolay değil. Sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi xDrive, motor gücünü akslar arasında kademesiz bir değişkenlikle dağıtarak çekişin sürekliliği ve sürüşün güvenliğini sağlıyor. Aracın fiyatı biraz yüksek değerlendirebilirsiniz. Ancak X5 ile karşılaştırıldığında orta segment ifade edilebilecek bu segment üzerinde ciddi bir kazanım alacaksınız.