Modifiye Araçlara Trafikten Men Geliyor

    Son zamanlarda özellikle kalabalık şehirlerde modifiye edilmiş araçlar ile toplumun huzurunu bozan ve güvenliğini tehlikeye atan modifiye araç […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 6 Temmuz 2014 saat 18:31

820_1    Son zamanlarda özellikle kalabalık şehirlerde modifiye edilmiş araçlar ile toplumun huzurunu bozan ve güvenliğini tehlikeye atan modifiye araç tutkunlarına Emniyet Genel Müdürlüğünden sıkı yönetim geliyor. EGM yapılan incelemeler sonunda özellikle yaz günlerinin gelmesi ile trafikte gençlerin gruplar halinde toplanarak geceleri ve trafiğin yoğun olduğu saatlerde yarışlar düzenlendiğini ve trafik ekiplerinin bu konuya özen göstererek araçları kontrol ettiği bilgisini veriyor. Ancak bu araçlar ile ilgili mevzuatta yaptırımlar olmadığı için ilgili kanunun maddesine göre hız veya gereksiz şerit değiştirme ile cezalar dağıtılıyor.

Yeni düzenleme ile  modifiye araçlara trafikten men geliyor !

EGM trafik memurlarının araçları yakaladıktan sonra uygulayabilmesi için modifiye edilmiş araçlar ile ilgili yeni bir düzenlemeye gitme kararı aldı. Buna göre ;

Eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, kara yolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede ses / gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira para cezası ve 20 ceza puanı ile cezalandırılacaklar. Araçtaki değişiklikler kanuna, mevzuata uygun hale getirilene kadar araç trafikten men edilecek. Bu durumda aracınızı bir otoparka çekmeniz ve düzenlemeleri orada yaptırmanız gerekecek. İstanbulda bir aracın çekilme maliyeti neredeyse 45 TL nin üzerinde ve yedi emin bir otoparka ise nereden baksanız 40 TL üzerinde bir ücret daha ödemeniz gerekecek. Haliyle ödenilecek tutar 300 TL yi bulacak.

Ses Sistemleri de Yasak!

Arabanın sadece görüntüsünde değil iç aksesuarlarında yapılan değişikliklerde mevzuata dahil oluyor. Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahatını bozacak şekilde kullanan sürücüler 80 lira para ve 10 ceza puanı ile cezalandırılacaklar. Bu cihazlar araçtan sökülmediği sürece de araç trafiğe çıkamayacak ayrıca araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bilgilendirmeyen sürücüler 80 lira para cezası ve 10 ceza puanı ile cezalandırılacak. Yapılan değişiklik belgeleri üzerine işleyinceye kadar araç trafikten men edilecek. Yani cezayı yedikten 30 gün sonra araçta değişiklikleri yaptırıp evraklarınızı hazırlamazsanız toplamda 160 TL + 20 ceza puanı yemiş olacaksınız.

Genelge geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdiği için artık tüm birimlerin konuya özen gösterdiğini ve bu araçlar hakkında her gün üst düzey kontrol yapıldığını hatırlatmak isteriz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir