Nissan Juke Parasına Mustang

Türkiye’den Polonya’ya yerleşen Caner, Nissan Juke u satıp nasıl aynı paraya Mustang aldığını anlattı.

Nissan Juke Parasına Mustang
12 Kasım 2020

Türkiye’den Polonya’ya yerleşen Caner, Nissan Juke u satıp nasıl aynı paraya Mustang aldığını anlattı.

http://https://www.youtube.com/watch?v=v5aTqGsOYOE
Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 12 Kasım 2020 saat 08:29

Uzun zamandır planladığımız sonunda gerçekleşti ve Caner ile Covid-19 sürecinde ayrı kaldığımız zamanı atlatıp İstanbul da buluştuk. Caner ile aynı firmada çalışıyoruz ve yaklaşık 2 sene önce İstanbul dan şirketin Polonya daki ofisine taşındı ve oradaki süreçleri yürütmeye başladı. Tabi bu esnada İstanbuldaki evini kapattı, arabasını sattı ve tüm her şeyini oraya taşıdı.

Nissan Juke’u Giderken Sattım

Caner İstanbulda 2015 Nissan Juke Benzinli modelini satın almıştı. Ofis ve Ev arasındaki mesafe ne kadar kısa olsa da 9 litre gibi bir yakıt tüketimi nedeni ile Nissan Juke’un yakıt tüketiminden hep bir şikayet ediyordu. Ancak arabayı 2018 koşullarından 50 bin TL gibi bir paraya satın aldığı için de yatırım olarak gördüğü için haftanın belli günleri kullanarak günlerini geçiriyordu. Arba fiyatlarının özellikle de ikinci el arabaların fiyat artışlarının başladığı ilk dönemlerde Polonya seferine başladığı için de 50 bin TL ye aldığı Juke’u 70 bin TL gibi karlı bir satış yaparak elinden çıkarmış.

Juke Parasına Mustang Aldı

Polonya’da Hayat Nasıl

Neredeyse iki yıldır polonya da yaşıyorum. İstanbul daki yaşımıma göre baktığımda daha durağan bir hayat var Varşova’da. Özellikle ikinci dünya savaşının izlerini hala taşıyan bir şehir burası diyor Caner. Kaldığım apartman eski nazilerin Gestapo kampı olarak kullanılan bir binaymış. Binaya ilk yerleştiğimde yerel dilde yazılmış şeyler görüyordum bina panolarında. Ben de bizdeki gibi apartman aidatı, bilgilendirme filan diyordum. Mermerlerde kahverengi izler ve pis görüntüler var apartmanda. Bunlardan da biraz rahatsız oluyordum ancak bina eski ve tarihi olduğu için de bir şey diyemiyordum. Bir gün Polonyalı bir arkadaşım geldi misafirliğe ve ona sordum nedir bunlar diyince. Tüylerim açıkçası diken diken oldu diyor. Kahverengi gördüğüm izler o zaman işkence edilen insanların ne yazık ki kanlarıymış ve mermere işlediği için de çıkmıyormuş. Panolarda da o zamana ait bilgiler varmış. Beni en çok etkileyen konulardan biri olmuştur bu zamana kadar.

Mustang Almaya Nasıl Karar Verdim

Varşova’da yollar gemiş ama her yer birbirine çok yakın olduğu için açıkçası orada bir arabaya ihtiyaç olmuyor. Gerçi kışın çok soğuk bir hava var ama yine de şehrin sıcaklığı yetiyor. Bununla birlikte fiyat olarak baktığımda gerçekten de İstanbul da alamayacağım bir paraya aldım Mustang’i. Hem 4 litre motoru hem de beygir gücü yüksek bir arabayı kullanacak olmak heyecanlandırdı beni. Bu arada belirtmem gerekiyor diyor; “Oralarda kadınları arabayala tavlamak” imkansız! Polonya’lı kadınlar arabamdan çok bana köpeğim nedeni ile salça oluyorlar diyebilirim. Tabii ki bekar olmamın da etkisi olabilir =)

Arabanın fiyatı benim Türkiye’de Nissan Juke u sattığım fiyata o kadar yakındı ki açıkçası bunu görünce arabayı almaya hemen karar verdim. Polonya da araba almak tam bir problemmiş. Süreçler o kadar yavaş işliyor ve her noktaya o kadar çok bakıyorlar ki arabayı muayeneden geçirmek için bana 2 aylık bir süre verdiler. Bu esnada bir dünya harcama yapmam gerekti ve bürokratik işler ne yazık ki çok uzun zaman sürdü. Türkiye de bu işlerin daha iyi ve elektronik ortamda olması ülkemizin bu konularda diğer ülkelerden ne kadar ileride olduğunu bir kez daha göstermiş oldu bana ve sonunda tüm evrakları tamamlayıp arabayı üzerime alabildim.

Türkiye yolcuğu nasıldı?

Neredeyse iki günlük bir yolculuk oldu Türkiye ye gelmek. Arabayla gelmeye karar vermemin nedeni ise Covid nedeni ile köpeği uçakla getiremem. Hem uzun yol performansını da merak ediyordum arabanın diyor. Bir otelde mola verdik. Vermeseydik daha kısa sürede gelebilirdik.

Bunlar bir yana böyle güçlü ve motorundan güçlü ses çıkaran bir araç ile bu kadar uzun yol gelmek gerçekten de inanılmaz bir his ile başlayıp büyük zevk veriyor araba kullanmak isteyen birine. Ancak bu zevk ilk iki saat için geçerli. Sonraki saatler ne yazık ki işkenceye dönüşüyor ve gerçekten çok fazla kafa süpürüyor diyebilirim. Tavsiye etmiyorum kesinlikle. Araba bu arada LPG li olduğu için de çok az yakıt tüketimi ile geldik. Araca özel tasarlanan bir LPG girişi var. Bunun sayesinde neredeyse arabada LPG olduğu bile belli olmuyor. LPG girişi arabanın benzin kapağının içine monte edilmiş. Küçük bir aparat var o da arabanın içinde duruyor. LPG almak istediğinizde aparatı yerine yerleştiriyorsunuz ve lpg doluyor.

Türkiye de Nissan Juke’unu satıp Polonya da yeni bir hayata ve Juke parasına Mustang alan Caner’in hikayesini anlatmaya çalıştım. Araba ile yaklaşık 5 saat gezdiğimiz ve bunu 15 dk lık bir video ya sıkıştırdığımız keyifli sohbetimizi izleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

 • Cihan dedi ki:

  Laaaan.. Mustang almış bir de yok ortada ekran olsun yok bilmem neee. Adamın kafası güzel herhalde. Tabii polonyada hayat güzeldiiiiiir.

 • Osman Nuri dedi ki:

  vay arkadaş ne hayatlar var. Adam polonyaya gitmiş Mustang almış bir de hatunlar köpeğe bakıyor arabaya bakmıyor diyor. Adam tarz yalnız. Barzo değil.

 • Yorum Yaz

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir