Nissan Qashqai Yakıt Tüketimi

Nissan Qashqai Yakıt Tüketimi Konusunda Cimri mi? Her gün karşımıza çıkan SUV modelleri bir yana dursun Nissan Qashqai yakıt tüketimi […]

2014-Nissan-Qashqai
Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 27 Nisan 2021 saat 13:38

Nissan Qashqai Yakıt Tüketimi Konusunda Cimri mi?

Her gün karşımıza çıkan SUV modelleri bir yana dursun Nissan Qashqai yakıt tüketimi ile göz doldurmaya devam ediyor. Compact Crossover modellerine taş çıkarırcasını yakıt tüketimi konusunda cimriliğini konuşturmaya devam eden Nissan Qashqai’nin motor seçenekleri arasında en düşük yakıt tüketimi ise ortalama 4.5 litre ile 1.6 Dizel motoru. En Az Yakan SUV araçlar arasında seçtiğimiz Nissan Qashqai 1.5 DCi Black Edition 0 KM 3.8 lt fabrika verisi ile bizi karşılamıştı. Burada çıtayı biraz daha yukarı çıkarıp 1.6 litrekik motorun yakıt tüketimi ile büyüleniyoruz diyebilirim.

Nissan Qashqai Motor Seçenekleri

  • Nissan Qashqai 1.5 dCi (110 hp) 5.2 lt/100
  • Nissan Qashqai 1.6 dCi 4×4 (130 hp) 4.5 lt/100
  • Nissan Qashqai 1.6 dCi (130 hp) 4.5 lt/100
  • Nissan Qashqai 1.6 (117 hp) 6.2 lt/100
  • Nissan Qashqai 1.2 Visia (115 hp) 5.6 lt/100

Nissan Qashqai Yakıt Tüketimi

Qashqai modelinde test ettiğim araçta Renault’dan alınmış olan 1.6 litrelik turbo dizel motor kullanılıyordu. R9M kodlu Renault R ailesine üye bu motor 4.000 devir ile 130 PS güç, 1750 d/d’de 320 Nm tork üretiyor. Motorun gücü ön tekerleklere markanın X-Tronic ismli CVT (Benim pek beğenmediğim ancak piyasada baya ucuz olduğu için çok satılan) teknolojili bir otomatik şanzımanla aktarılıyor. Fabrika verilerine göre 0’dan saatte 100 km hıza 11.1 saniyede ulaşmasına karşın benim yaptığım testlerde 13 saniyenin altına düşmeyi başaramadım. Nissan Qashqai’nin karma kullanımda yakıt tüketimi de 4.6 litre fabrika verileri olarak gözükürken benim ortalama Kartal Levent arasında yaptığım sürüşte 5.8 litrelik bir ortalama yaklayabildim. Buna ek olarak arabayı performanslı kullanırım derseniz işler o zaman değişiyor. Bir anda ekranda ortalama tüketimin 8.5 litreyi geçtiğini görürsünüz.

2021 nissan qashqai multimedya ekranı

Tasarımı Nasıl?

Biliyorsunuz 2017 yılının başında Nissan Qashqai ikinci nesliyle bir önceki modeline göre çok agresif değişiklikler ile karşımıza çıkmıştı. LED ile kombine edilen ön farlar dikkatleri ilk bakışta üzerine çekmiş, ön ızgara ve bu bölümdeki krom kaplama markanın modern tasarım anlayışını nereye doğru sürüklediği konusunda bize fikir vermişti.

Dış tasarıma baktığımızda gövdenin alt kısmında kullanılan koyu plastik kaplamalar hafif arazi koşullarına gönderme taşıyor. Önceki modeline göre iç bükey ve dış bükey tasarım çizgileriyle kombine edilen ön motor kapağının yerini ön ızgarada ‘U’ şeklindeki ayrıntıyla birleşen keskin hatlı bir yapı almış. Yan bölümde selefine göre daha oval tasarım hatları kullanılmış. Bu hatlar aracın tasarımını akıcı kılmış. Model arka bölümde de köklü değişime girmiş. İlk olarak stoplar selefine göre daha çok uzatılmış. Bagaj yükleme çizgisi daha aşağıya taşınmış. Yeni Nisan Qashqai, önceki modeline göre 20 mm daha geniş, 47 mm daha uzun ancak 15 mm daha alçak yapıldı.

Konfor & Yol Tutuş

Qashqai’nin süspansiyon sertliği çok iyi ayarlanmış. Zemin çok bozulmadıkça darbe emiş anlamında başarısını gösteriyor. Ancak sık ve sert darbeleri soğurmakta güçlük çektiğini söylemeliyiz. Qashqai selefine göre çok daha dinamik bir yol tutuşa sahip. Gövde hareketleri kontrollü ve başarılı. Direksiyon sistemi de yeterli bilgilendirmeyi sürücüye iletiyor. Hızlı otoyol sürüşlerinde büyük aynalar rüzgar sesi oluşmasına sebep oluyor. Bunun dışında yalıtımın iyi olduğunu söylemek lazım.

2017 modellerin fabrika verilerini henüz siteye ekleyemedim ancak tüm araçların girişlerini tamamaladıktan sonra bu linkten araçlara ulaşabilirsiniz. Nissan Qashqai Yakıt Tüketimi yazımı okuduğunuz hatta yorum yaptığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir