Ortalama Yakıt Değerleri Artıyor!

Sonunda ihaleler tamamlandı ve FSM ile Boğaz köprülerinin bakıma girmesi kesinleşti. İstanbul trafiği bilenler için özellikle Metrobüsün geliş gidiş 1’er […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 13 Ocak 2014 saat 21:57

Sonunda ihaleler tamamlandı ve FSM ile Boğaz köprülerinin bakıma girmesi kesinleşti.

İstanbul trafiği bilenler için özellikle Metrobüsün geliş gidiş 1’er şerit birden çalmasıyla çekilmez bir hal alırken, araçların satışına da hızla devam edildiği bu dönemde artık neredeyse nefes alınmayacak bir hal aldı. Hal böyle olunca emniyet şeritlerinin bile olmadığı otoyollarımızda en küçük kazada bile özellikle de meraklı sürücülerin kaza anı inceleme ekibi olduğu zamanlarda uzayan ve bitmek bilmeyen yollar malumunuz.
Tabi bunlarda yetmiyormuş gibi hatırlayanlar bilirler geçen sene Haliç Köprüsünün bakım çalışmaları sırasında neler yaşanmıştı.

Bu yıl yapılan boğaz köprüleri ihaleleri de geçtiğimiz günlerde tamamlandı ve bu yıl her iki köprünün de bakıma alınması kesinleşti. Özellikle İstanbul trafiğinin vazgeçilmez noktaları olan her gün ortalama 450 bin aracın geçtiği köprülerde yaz tatili döneminde tadilat ve bakım çalışmaları yapılacağı Kara Yolları 1. Bölge müdürü İsmail Kartal tarafından açıklandı.

Kartal, iş programlarını belirlediklerini dile getirerek, trafikte aksaklığa sebebiyet vermeden en uygun şekilde çalışacaklarını vurguladı. Boya çalışmalarının önem taşıdığını belirten İsmail Kartal,en hızlı şekilde gerekli çalışmaların bitirileceğini söyledi. İsmail Kartal “Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi gibi köprülerin her 40 yılda bir büyük bakım ve onarımdan geçmesi gerekiyor. Şu an yapacağımız bakım ve onarım, 40 yılını doldurmuş bir köprünün bakım ve onarımıdır. Daha geniş kapsamlı çalışma yürüteceğiz. Halatların değişiminden, üst yapısından yaya korkuluklarına kadar büyük bir onarımdan geçecek.” dedi.

Ortalama Yakıt Değerleri Artıyor!

İki köprüde de aynı anda çalışma yapılacağı açıklamasının ardından oluşacak kuyrukları düşündüğümüzde ortalama yakıt tüketiminin 100 km de 3 litre kadar artması söz konusu. 430 bin aracın geçtiği köprüde ortalama 3 litre yakıt artışının nasıl bir israfa yol açacağı tahmin bile edilemiyor.

Yaz tatili yapan İstanbulluların köprü tadilatı sırasına tatillerini denk getirmeleri 1 kişilik tatil ücretini bedavaya getirme ihtimalleri bulunmaktadır.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir