Peugeot 308 GTI Satışa Hazır

Daha önce performans için Peugeot’un ürettiği 308R modelini yazmıştık. Bu model compact  serisinin en hızlısı olmaya hazırlanırken firma tasarımcıları ve […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 21 Haziran 2015 saat 14:40

Peugeot-308-GTI

Daha önce performans için Peugeot’un ürettiği 308R modelini yazmıştık. Bu model compact  serisinin en hızlısı olmaya hazırlanırken firma tasarımcıları ve mühendisleri 308 GTI modelini piyasa sürmek üzere gaza bastılar. Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi Audi A3 modeline çok fazla benzettiğim bu yeni tasarım Peugeot için oldukça yenilik getirecek cinsten. Özellikle gençlerin çok dikkatini çekeceğini düşünüyorum.

Peugeot 308 GTI 2015 Fabrikadan Modifiyeli

Evet başlık sizi yanıltmasın çünkü bu araç gerçekten fabrikadan modifiyeli olarak çıkıyor. Özellikle kırmızı rengi seçmeniz durumunda ön siyah ızgara ve aracın arka tarafında bulunan siyah kaplama oldukça dikkat çekici. Sadece aracın dışında değil motorunda da modifiyeler var.

Peugeot-308-GTi

308 GTI fabrikadan 1.6 litre turbo şarjlı bir motor seçeneği ile geliyor. 1.6 litrelik motor 250 beygir ve 270 beygir olmak üzere iki farklı seçenek ile üretilmiş ve seçiminize sunuluyor. 250 beygirlik motor 100 km hıza 6.2 saniyede ulaşırken 270 beygirlik motor ise 100 km ye 6 saniyede ulaşabiliyor. 330 nM tork’a sahip olan 308 GTI ‘ın maksimum hızı ise 250 km/s olarak sınırlandırılmış.

308 GTI Kaç Yakar

Gelelim aracın yakıt tüketimi konusuna. Tabi bu kadar güçlü bir araç olmanız durumunda yakıt çok önemli bir düşünce olmasa da ülkemizdeki benzin fiyatlarını düşündüğümüzde gözden kaçırılmayacak bir nokta oluyor. Ancak aracın normal kullanımlar göz önünde tutulduğunda yani ortalama 100 km hızla trafiksiz bir ölçüm yapıldığında 100 km deki yakıt tüketiminin 6 litre olduğu söylenmiş. İstanbul trafiğini göz önünde bulundurur, bir de aksiyonlarla dolu kullanımları düşündüğümüzde bu değerlerin 9 litre altına düşmeyeceğini size garanti edebilirim.

308 GTI İç Tasarım

Aracın içi dışından daha büyüleyici. Aracın içine biner binmez momo tasarım özel deri kaplama kırmızı dikiş çizgilerine ve kocaman aliminyum GTI logosuna sahip direksiyon sizi hemen büyüleyebilir. Direksiyonun hemen arkasında bulunan yine krom kaplama göstergeler ve tam ortalarında yer alan dijital görterge araç hakkındaki tüm bilgileri gözünüzü yoldan ayırmadan size sunuyor.

308 GTI orta konsolu sadelik ve tasarımın yeni bir çizgisi gibi. Yine krom kaplama ile süslenmiş keskin çizgiler ile oluşturulan orta konsol hava girişleri ve 7 inclik dokunmatik dijital ekran ile teknoloji ve tasarımı buluşturmuş. Bunun haricinde orta kısımda başka bir şeye yer vermeyen mühendisler sade bir görüntü ile orta alandaki kalabalığı resmen ortadan kaldırmışlar.

Vites topuzu da aliminyum krom kaplamadan nasibini alan parçalar arasında. Satar Stop özelliği ve el frenini mükemmel bir şekilde vites’in arkasına yerleştirmişler. Küçük eşyalarınız için bol bol alanı da unutmamışlar.

308 GTI’ın koltukları hem deri hem de süet kaplama ile sizi mükemmel bir şekilde sarıyor. Bu spor koltuklar uzun yolda bile size rahatsızlık vermeyecek ve en güzel saracak şekilde tasarlanmış. Koltuklar da aynı direksiyondaki gibi kırmızı çizgileri ile hemen dikkat çekiyor. Ben bir tek ön yüzde bulunan Peugeot yazısını beğenmedim. Olmasaydı daha iyi olurmuş.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir