Peugeot 5008 1.6 BlueHDi GT Line Test Sürüşüm Nasıldı?

26 Ocak Cumartesi günü İstanbul – Didim – İstanbul arası yaptığım yolculuğumu uzun zamandır test etmek istediğim ancak bir türlü […]

2018 Peugeot 5008
Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 10 Nisan 2022 saat 13:59

26 Ocak Cumartesi günü İstanbul – Didim – İstanbul arası yaptığım yolculuğumu uzun zamandır test etmek istediğim ancak bir türlü Peugeot yetkililerinden alamadığım Peugeot 5008 ile yapmaya karar verdim ve araç kiralama yaparak bu testi gerçekleştirmek için yola çıktım.

Bilmeyenler için İstanbul – Didim (Aydın) 619 km ve ortalama 7 saat 26 dakikalık bir sürüş sonrası ulaşabiliyorsunuz. Didim gerçekten tam bir emekli şehri diyebilirim. Yazları sıcak ve denizi güzel ama kışları da bir o kadar soğuk ve rüzgarlı bir yer.

Bu yolculuk için özellikle Peugeot 5008 1.6 BluHDI GT Line serisini kiralamaya çalıştım. Bunun için de Budget ekibine çok teşekkür ederim. Bana kiralama konusunda oldukça fazla yardımcı oldular ve aracı Cumartesi günü kendilerinden teslim aldım. 3 günlük kiralama ücreti de oldukça iyiydi. 620 TL gibi bir tutarla günlük 200 TL ye aracı almış oldum.

2021 Makyajlı Peugeot 5008

Aracın genel özelliklerinden bahsetmeden önce test sırasında nelere dikkat ettiğimden de bahsetmek istiyorum. Ben genelde testleri özellikle 20 bin km nin üzerinde kullanılmış arabalardan tercih ediyorum. Özellikle 1 senesini geçmiş olması benim için önemli. Bunlar neden önemli peki? Çünkü 1 sene boyunca kullanılmış bir araç hem tüketimi yerine oturmuş hem de parçaları eskidiği için artık yıpranmış olabiliyor. Böylece sizler bu aracı aldığınızda 1 sene sonra nelerle karşılaşabileceğinizi de görmüş oluyorsunuz. Hem de 20 bin km geçtikten sonra araç nasıl tepkiler veriyor bunları da daha düzgün değerlendirme şansınız oluyor.

Peugeot 5008 Genel Özellikleri

Peugeot 5008 1.6 Blue HDI GT Line versiyonu 7 kişilik oturma kapasitesi ile SUV sınıfının en geniş araçlarından birisi. 5008 ALLURE 1.6 BlueHDi 120hp EAT6 Tam Otomatik Elegance Pack versiyonunu alırsanız Ocak 2019 fiyatı 323 bin TL civarında. Buna GT Line versiyonunu da eklediğiniz de aracın fiyatı 343 bin TL oluyor. ÖTV fırsatı ile bayii den daha uyguna almak mümkün olabilir mi bilmiyorum.

7 kişilik koltuk yapısında bagaj kısmında bulunan koltuklar katlanabiliyor. Bu koltukları katladığınızda yaklaşık 730 litrelik bir bagaj hacminiz oluyor. Dilerseniz orta sıradaki arka koltukları da katlama şansınız oluyor. Bunları da katladığınızda aracınız küçük bir kamyona dönüyor diyebilirim. 1000 litrelik bir bagaja sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Peugeot 5008’in en çok beğendiğim özelliği aracın teknoloji bakımından inanılmaz özelliklere sahip olması. Uzun zamandır bu teknolojide bir aracı test etme şansım olmamıştı. Bu nedenle de teknoloji bakımından sürücüye bu kadar uyumlu bir aracı test etmekten dolayı keyif aldım. Tek tek tüm fonksiyonların üzerinden geçeceğim.

Peugeot 5008 Sürücü Koltuğundan

Ne yalan söyleyeyim aracın koltuğuna oturup Start tuşuna bastığım anda kendimi bir uçak kullanacakmışım ya da bir uzay mekiğine binmişim hissi oluşmadı değil. Koltuğa oturup butona basında hem karşınızdaki kadran hem de ortadaki multimedya ekranı bir anda canlanıyor. Animasyonlar havada uçuyor ve kadranlar yerine oturuyor. Buna kısaca i-kokpit özelliği demişler.

Daha önce 2018 Peugeot 208 incelemesi yapmıştım. O incelemede söylediğim gibi ben Peugeot’un yeni direksiyon simidini baya baya beğendim. 208 için oldukça küçük bir direksiyon olsa da 5008 için baya iyi boyutlarda bir direksiyon kullanılmış. Sevme nedenim ise Momo tarzı keskin hatlara sahip olması ve uzun yolda kullanması kolay bir yapısı olması. Muhtemelen bir aracı benden önce 20 kişi den fazla insan kullanmış olmasına rağmen direksiyon simidinde bulunan deri döşemede herhangi bir eskime göremedim. Biliyorsunuz genelde terleyen eller bu tür eskimelere neden olabiliyor.

Dijital Göstergeler ve Fonksiyonlar

Full dijital gösterge paneli tamamen Türkçe arayüz ile geliyor. Bu nedenle kullanımı da oldukça kolay. Bunun yanında belirttiğim gibi 8” lik bir multimedya dokunmatik ekranımız var ve multimedya sistem Bluetooth üzerinden telefonunuza bağlanabildiği gibi Iphone 7 üzeri cihazlarla da CarPlay özelliği ile bağlantı sağlayabiliyor. Burada belirtmem gereken iki kötü nokta var. 1 – Blutooth ile bağladığınızda film dizi v.b. bir şey izlerseniz bir ses senkronizasyonu oluyor. Bu nedenle ses 1 sn de olsa geriden geliyor. Bu senkronizasyon bence yazılım güncellemesi ile giderilir gibi. 2- Dokunmatik ekranın tepki süresi oldukça geç çalışıyor. Bu nedenle de dokunduğunuzda tepki süresine alışmak biraz zaman alabilir. Özellikle telefon rehberinden birini arıyorsanız bunu klavyeden filan yazmak zor. Bunu görmüş olacaklar ki aracın sesli komut özelliği var. Ben biraz zor anlaştım ama sonuç olarak baya baya uyum sağladık.

Orta konsol üzerinde bulunan manuel tuşlar sayesinde ortadaki ekranı ayrıca özellikler arasında geçiş yamak için kullanabiliyorsunuz. Örneğin radyo dinlerken bir anda klima tuşuna basarsanız ortadaki ekran artık klima işlevlerini göstermeyi ve kontrol etmenizi sağlıyor diyebilirim.

Konsol altında bulunan küçük eşyalarınızı koymanız için bir bölüm oluşturulmuş gibi dursada telefonunuzu bu alana koyduğunuzda ( eğer uyumluysa) telefonunuz kablosuz şarj olmaya başlıyor. Normalde masaüstünde kablosuz şarj ünitem var ama araçta bu konfor baya iyiymiş. Hiç kabloya takmadan seyahat boyunca telefonumun şarjını hiç kontrol etmek zorunda kalmadığımı söylemek isterim.

2018 Peugeot 5008

Vites için oluşturulan kumanda oldukça şık tasarlanmış. İster istemez uzun yolda el frenini tutar gibi tutuyorsunuz. Başta dediğim gibi uçak kullanıyor hissiyatını yaratmak istemişler ki bu kol da bunun bir parçası. Bence bir düğme gibi bir şey ile de kontrol edilebilir bir tasarım olabilir ve daha fazla orta alanda yer açılabilirdi diye düşünüyorum.

Tavan kısmında bulunan sunroof oldukça şık bir ortam yaratıyor. Bu nedenle özellikle arkada oturan yolcular için gökyüzü manzaralı muhteşem bir yolculuk geçiyor diyebilirim. Yol boyunca yağmur yer yer kar yağışı ile geçti ve açıkçası sürü koltuğundan bile yukarı bakmak keyifliydi.

Gelelim rahatlık nasılsı? Uzun yolda koltukların rahatı oldukça yerindeydi. Otonom’a ayın bir sürüş deneyimi sunan 5008 yolda çok zorlamıyor. Önde giden arabayı takip ediyor, yoldan ya da şeritten çıkma fonksiyonları sizi sürekli uyarıyor, uzun farlar otomatik ortam ışığına göre yanıp sönüyor neredeyse arabaya hiç dokunmasanız sizi götürecek tüm özellikler bir arada sunuluyor. Koltukların destekleri oldukça iyi. Bel ve sırt desteğini sadece sürücü koltuğuna koymuşlar. Koltuğun sağ tarafında bulunan dijital tuşlar sayesinde ayarları istediğiniz gibi yapabiliyorsunuz. Buna ek olarak ön kolduklarda baldır desteği de bulunuyor.

Aracın Arka Tarafı ve Konfor

Gelelim aracın arka tarafına… Peugeot 5008 in arka tarafında 5 yolcu için yer ayrılmış. Bunlardan 3 tanesi orta kısımda 2 tanesi de en arka kısımda yer alıyor. En arkadaki 2 yolcu koltuğu kesinlikle uzun yolculuklar için değil kısa mesafedeki yolculuklar için yeterli konforu sunuyor. Uzun yolculuklarda ise sadece 5-10 yaş arası çocuklar burada yolculuk edebilirler.

Ortada bulunan 3 kişilik bölümde ise her üç koltuğunda öne ve arkaya yatırılabilme özelliği burada yolculuk yapacak yolcular için konfor içeriyor. Buna ek olarak sağ ve solda oturan yolcular için ön koltuk arkasında bulunan yolcu masaları da uzun yolculuklarda ufak tefek eşyaları ya da yemek gibi şeyleri koymak için yer açıyor.

2021 Peugeot 5008

Diz ve baş mesafesi oldukça iyi. Ön koltukları 1.85 lik birinin en rahat pozisyonundan bir tık daha iyi pozisyonda olmasına rağmen diz mesafesinde 15 cm lik boşluk kalması arkadaki yaşam alanını rahatlatıyor diyebilirim. Ortada oturacak yolcu için kısa mesafede ve uzun mesafede sorun yok bence. Şaft tünelinin rahatsız etmeyecek şekilde konumlandırılması yolculuk için pozitif bir durum yaratıyor. Bun ek olarak arka tarafta bulunan USB girişler sayesinde telefon şarj etmek mümkün.

Yakıt Tüketimi ve Performans

Genel olarak Peugeot motor ve performanslarından oldukça memnun olduğumu söylemekte fayda var. Daha önce kullandığım tüm araçları gibi Peuget 5008 de aynı performansı verdi. 1.6 litrelik motor 120 beygir güç üretmesine karşın hızlanma performansı oldukça iyiydi. Aracın ağırlığından dolayı kalkışta yakıt tüketiminin anlık 22-24 litrelerde olması normal olmakla beraber torkun yardımı ile hızlıca anlık tüketimin aşağıya düşmesi sağlanıyor.

EAT6 Tam otomatik şanzımanı Peugeot 208 de beğenmemiş ve video da bundan bahsetmiştim. Fazlaca yorum gelmişti bununla ilgili. Vites geçişlerinde kafanız öne arkaya çok gidiyor bu da kısa mesafeli veya şehir içi yolculuklarda yoruyor insanı. Bununla birlikte bu şanzımanı iyileştirmişler anladığım kadarıyla ve 5008 de böyle bir hissi hiç yaşamadım. Sürüş deneyimimde oldukça iyiydi. Hatta manuel vites değişikliklerinde de değiştirme tuşuna bastığım anda aldığım tepkide baya hızlı oldu. (Ufak tefek gecikmeler oldu tabii)

Yakıt tüketimine gelecek olursak şehir içi kullanımda ortalama 6.5 litrelik bir yakıt tüketimi geçekeleştirdim. Aracın fabrika verilerine baktığımızda bu değerin 4.9 litre olduğu gösteriliyor. Bu kullanım tipine göre değişiklik gösterir tabii ki. Ben daha çok trafikli bir ortamda kullanım sergilediğim için bu değerlere geldim bence. Ancak benim hayatım hep bu ortamda geçiyor ve akıcı trafik olmadığı için bu litrelerde olacak.

Şehir dışı ortalama tüketim ise 5.2 litre oldu. Bu değer yine fabrika verilerinde 4.0 litre olarak yer alıyor. Bence bu şehir dışı değer oldukça doğru. Bir de buna şu bilgiyi eklemek istiyorum tüm yol boyunca ortalama süratimi 120 km üzerine neredeyse hiç çıkarmadım ve yolun %80 lik kısmını otonom sürüş ile ilerlettim. Önümdeki aracın takip mesafesi, duruş kalkış ve hızlanma gibi fonksiyonlar neredeyse bilgisayar kullanım standartlarına göre oldu. Böylece Peugeot 5008 1.6 BlueHD 120 hp yakıt tüketimi 5.2 litrelik performans sergiledi. Hep söylediğim gibi bu benim kullanım performansıma göre değişiklik gösterebilir ancak burada hatırlanması gereken asıl konu bilgisayar kullanımının da oldukça fazla olmuş olması.

Peugeot 5008 1.6 BlueHD Alınır mı?

Gelelim asıl sorumuza. Bu sorunun cevabını vermeden önce bir kaç ayrıntıya birlikte göz atalım :

  • Geniş aileler için büyük yer ve taşıma alanına sahip.
  • Teknolojik olarak piyasadaki bir çok opsiyonel özellikten fazlasını sunuyor.
  • Yakıt tüketimi bu büyüklükteki bir araç için oldukça performanslı
  • Sürücü konforu ön planda tutulmuş.
  • Malzeme kalitesi oldukça üst düzeyde

Peugeot 5008 almadan önce Nelere Dikkat Etmeli ?

  • 343 bin TL bu araç için biraz fazla olabilir mi? Daha az bütçe ile benzer bir konfor yakalayabilir misiniz?
  • Aileniz bu kadar büyük mü ya da 7 kişi taşıdığınız bir aileye sahip misiniz? 3008 alsanız daha iyi olur mu sizin için?
  • Aracı parkedecek kadar büyük bir yeriniz var mı? Bu araç için baya büyük bir yer gerekiyor çünkü.

Bu yazımda kendimde kullanırken oldukça fazla keyif aldığım Peugeot 5008 ‘i tanıtmaya çalıştım. Umarım siz de bu aracı almadan önce bu yazıyı okuma ve gelen yorumları değerlendirme şansına sahip olursunuz. Peugeot 5008 Tüm motor seçeneklerini ve değerlerine buradan ulaşabilirsinizAracı alacaklar için şimdiden hayır olsun. Alıp kullanmış olanlar için de bu yazıya yorum yaptıkları için şimdiden teşekkür ederim.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir