Renault Megane GT Frankfurt’ta

Renault, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yeni Megane ve Talisman Sport Tourer’ın ilk gösterimini gerçekleştirdi ve tanıtımı yapıldı. Yeni Megane, son derece […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 22 Eylül 2015 saat 10:00

Renault, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yeni Megane ve Talisman Sport Tourer’ın ilk gösterimini gerçekleştirdi ve tanıtımı yapıldı. Yeni Megane, son derece rekabetçi bir segmentte, dinamik çizgileri, sıradışı ön ve arka far tasarımı ile dikkat çekiyor. Yeni Espace ve Talisman’da yer alan üst segment teknolojileri: Multi-Sense, renkli baş üstü göstergesi, 8.7-inçlik portre formatındaki R-Link 2 ekranı ve bir dizi sürücü destekleri gibi özelliklerle donatılan otomobilin GT versiyonu Renault Sport uzmanlarıyla birlikte tasarlanmış. Yeni Megane GT, 4Control teknolojisini bu segmentte kullanan ilk otomobil oldu.

Megane GT İç Kısım

 

Yeni Megane GT Dinamik, Spor ve Rahat

Megane GT, Renault Sport tarzını bünyesinde barındıran iç ve dış tasarıma sahip olan bir otomobil. Yeni Megane’ın dinamik duruşu dengeli orantılar sayesinde mümkün oldu. Araç, üçüncü nesil Megane’dan 64 mm daha uzun (4359 mm) ve 25 mm daha alçak (1447 mm). Daha geniş tekerlek aralıkları ve aks aralığı geniş bir kabine olanak tanıyor. Yeni Megane’daki seyahat konforunu en üst düzeye çıkarmak amacıyla kullanılan malzemelerin kalitesine çok önem gösterilmiş. Sürücünün etrafına yerleştirilen ekipmanla L-biçimli bir kokpit yaratılmış. Bir üst sınıftaki araçlar için düşünülen tam renkli baş üstü göstergesi yeni Megane’da da yer alıyor. Ek olarak, ön panelde 7 inçlik renkli TFT gösterge ekranı bulunuyor. Ayrıca portre formatlı 8.7-inçlik R-Link dokunmatik ekran da kolay erişilebilir şekilde orta konsoldaki yerini almış. Yeni Megane’ın bagaj kapasitesi tam 434 lt. Bu, kompakt otomobil sektöründe ikinci en büyük kapasite; üstelik ilave 25 litrelik saklama gözleri de sunuluyor. 175 mm’lik arka diz mesafesi Megane 3’e oranla 2 0mm daha fazla. Omuz genişliği ise önde 1441 mm ve arkada 1390 mm ile segmentinin en iyileri arasında. Konu arka yolcu alanı ve bagaj kapasitesi olunca yeni Megane GT en iyisini sunuyor. CMF (Common Module Family) C/D modüler mimarinin kullanılması sayesinde yeni Megane’ın bir üst segment yani yeni Espace ve Talisman’ın özelliklerini kullanması mümkün olmuş. Bu özellikler başında şunlar yer alıyor: Renkli baş üstü göstergesi, 7 inçlik renkli TFT gösterge paneli, iki versiyon halinde sunulan R-Link 2 tablet (7 inçlik harita formatı veya 8.7-inç portre formatı ekran), Multi-Sense teknolojisi ve 4Control. Bu kapsamlı teknolojiler segmentte eşsiz bir yer tutuyor. Yeni Megane GT’de yedi vitesli çift kavramalı otomatik EDC şanzıman ile eşleştirilmiş 1.6 Energy TCe 205 benzinli motor kullanılacak. Altı vitesli çift kavramalı otomatik EDC şanzıman ile eşleştirilen dizel 1.6 Energy dCi 165 motor ise Megane GT serisini 2016 yılında tamamlayacak. Temel seride ise altı vitesli düz şanzımanla bir arada kullanılan 1.5 Energy dCi 110 dizel motor yer alacak. Bu versiyonun emisyonu sadece 86 g/km kilometre düzeyinde (3.3 lt/100 km). Diğer motor seçenekleri arasındaysa 1.5 Energy dCi 90, altı vitesli çift kavramalı otomatik EDC şanzıman ile eşleştirilen 1.5 Energy dCi 110 ve 1.6 Energy dCi 130 var. Benzinlilerde ise 1.2 Energy TCe 100, 1.2 Energy TCe 130 ve yedi vitesli çift kavramalı otomatik EDC şanzıman ile eşleştirilmiş Energy TCe 130 bulunuyor. ‘Hybrid Assist’ dizel motor ise 2017’nin başlarında sunulacak. Hedefi NEDC döngüde 3.0 lt/100 km eşiğinin altına inme ve CO2 emisyonlarnı 76 g/km’ye düşürme olan söz konusu motor yeni Megane’ı yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları açısından pazar lideri yapacak. Söz konusu sistem hız kesme ve frenleme esnasında oluşan enerjiyi depolayarak ve düşük motor devirlerindeki belirli koşullar altında enerjiyi açığa çıkararak bunu elde edebiliyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir