Renault Talisman Lüks Sınıfı Aratmayacak!

Renault’nun orta sınıf modeli, yeni nesille birlikte isim değiştirdi. Lüks sınıfı aratmayan donanımları ve tasarımıyla öne çıkan araç, geniş iç […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 12 Kasım 2015 saat 10:00

Renault’nun orta sınıf modeli, yeni nesille birlikte isim değiştirdi. Lüks sınıfı aratmayan donanımları ve tasarımıyla öne çıkan araç, geniş iç hacmi ve motor seçenekleriyle dikkat çekiyor.

Fransız otomotiv üreticisi Renault, orta sınıftaki modelini yeniledi. Markanın D sınıfındaki oyuncusu Latitude, yeni nesille birlikte hem tasarımını hem de ismini değiştirdi.

Talisman ismiyle tanıtılan yeni araç, şık tasarımı, geniş iç mekanı ve Premium otomobilleri aratmayan özellikleriyle dikkat çekiyor.

Renault Talisman Yıl sonunda geliyor

Renault Nissan İttifakı için geliştirilen CMF D platformu üzerinde geliştirilen Renault Talisman, 420 milyon euro (yaklaşık 1 milyon 250 lira) yatırım yapılan Douai tesislerinde üretiliyor. Marka, yeni aracını yıl sonu itibariyle Avrupa ve ülkemizde satışa sunacak.

4.85 metre uzunluğunda

Renault Talisman ‘da, markanın yeni görsel imzası olan C şeklinde LED gündüz farları kullanılıyor. Tamponlara kadar uzanan bu imza, üst versiyonlarda FULL LED farlarla birlikte kullanılıyor. 4.85 metre uzunluğa ve 1.87 metre genişliğe sahip olan araç, 2.81 metrelik dingil mesafesiyle öne çıkıyor. Uzun bir motor kaputuna sahip olan araçta büyüklüğü 19 inçe kadar farklı jant seçenekleri yer alıyor.

Renault Talisman Uzunluk

608 litrelik bagaj hacmi

Aracın iç mekanı için özel olarak çalışan mühendisler, koltuk minderinden tavana kadar önde 902, arkadaysa 855 milimetrelik bir alan hazırlamış. Arkada diz 262 milimetrelik dizel mesafesi sunulurken, kabin içerisindeki saklama alanları da 25 litreyi buluyor. Aracın 608 litrelik bagaj alanıysa sınıf standartlarının üzerinde.

8.7 inçlik dokunmatik ekranı var

Orta konsolda sunulan 8.7 inçlik dokunlatik R-Link ekranı ve 7 inçlik dijital göstergelerle teknolojik bir iç mekan ortaya çıkmış. Renkli Head-up display ekranı (sürücünün göz hizasındaki bilgi ekranı) ve BOSE imzalı Surround ses sistemi de aracın ayırt edici özellikleri arasında. Araçta şerit takip sistemi, eller serbest park sistemi, eller serbest açılan bagaj kapağı, geri görüş kamerası, güvenli mesafe uyarısı gibi güvenlik ve konfor donanımları da unutulmamış.

renault-talisman-lfd-ph1-design-010.jpg.ximg.l_12_m.smart

4 tekerlekten manevra sistemi

Teknolojiyi sürüş sisteminde de kullanan Fransız mühendisler, araçta Multi-Sense sistemiyle kişiselleştirme imkanı sunuyor. Ayrıca Renault Talisman, 4Control isimli 4 tekerlekten manevra sistemini aktif amortisörlerle bir araya getiren tek orta sınıf sedan olmayı başarıyor.

5 farklı motorla satılacak

Renault Talisman 2’si benzinli olmak üzere toplam 5 motor seçeneği kullanılıyor. Energy TCe 160 ve Energy TCe 200 isimli benzinli üniteler, 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman EDC ile kombine ediliyor. Dizeller ise Energy dCi 110 (düz veya EDC), 130 (düz veya EDC), dCi 160 (EDC) olarak 3 farklı seçeneğe sahip.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir