Sony Otomotiv Sektörüne mi Giriyor?

Otomobil dünyasının tanınmış simalarının birbirleriyle rekabetine alışkınız. Bu devlerin yanı sıra teknoloji ve bilişim dünyasının dev markaları da otomotiv dünyasının devleriyle […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 11 Eylül 2015 saat 10:00

Otomobil dünyasının tanınmış simalarının birbirleriyle rekabetine alışkınız. Bu devlerin yanı sıra teknoloji ve bilişim dünyasının dev markaları da otomotiv dünyasının devleriyle rekabete girmek için birer birer adım atıyor. Google ve Apple’ın ardından Sony’nin de kendini bu sektöre hazırladığı kulislerde konuşulmaya başlandı.

Sürücüsüz gidebilen akıllı otonom sürüşe sahip otomobiller için yapılan çalışmalar ve geleceğe yatırımlar hızla devam ediyor. Volvo, BMW ve Audi gibi büyük markaların test araçları yollarda gezinedursun, Google’ın direksiyonsuz konsepti, Apple’ın insanları heyecanlandıran minibüsü de artık bu kervanın içerisinde.

BN-FB285_sensor_G_20141016235224

Sony Otomotiv Sektörüne Yatırım Yapıyor

Bu sektörün dışında kalmak istemeyen ve konuyla yakından ilgilenmeye başlayan son isim de elektronik devi Sony oldu. Sony otomotiv sektörüne olan ilgisini Japonya’da otonom sürüş teknolojileri üzerine çalışan ZMP’ye yatırım yapan şirket başlangıç için 100 milyon Yen, yani yaklaşık 842 bin dolarlık bir yatırım yaparak gösterdi.

ZMP esasında bir robot üreticisi. Robot otomobiller ve eğitim robotları geliştiriyor. İki firmanın işbirliği kapsamında ZMP’nin sahip olduğu robotik teknolojilerle, Sony’nin sensör teknolojilerindeki uzmanlığının bir araya getirilmesi bekleniyor. ZMP, 2013’teki Tokyo Motor Show’da bir Toyota Prius’u kendi kendine gidebilme yetenekleriyle donatmış ve adından oldukça söz ettirmişti.

Sony Otomotiv

Pazarın büyüklüğü de bu işbirliğini destekliyor. IHS tarafından yapılan bir araştırmaya göre, otomobillerde kullanılan kameraların 2020’de 102 milyon adetlik bir pazar oluşturması bekleniyor. CMOS sensörler olarak bakıldığındaysa Samsung ve Sony arasında yakın gelecekte ciddi bir rekabet manşetlerde yerini alabilir.

Bu işbirliği için şimdiden “Sony de kendi otomobilini üretecek” çıkarımı yapmak mantıklı olmayabilir. Ancak Sony ve diğer teknoloji firmalarında yaşanan bu tür gelişmelerin teknoloji ve otomotiv sektörlerini birbirinden ayrılmaz hale getireceği kesin gibi. Sony CEO’su Economic Times’a konuyla alakalı bir röportajında “O alana ait oluşturduğumuz bir stratejimiz yok.” demiş olsa da, ardından şunu eklemiş ve soru işaretlerinin oluşmasına devam etmiştir, “asla, asla deme.”

Analistler geç kalmış olsa da Sony’nin otomobil sensörü üretimi ile bu segmentte önemli bir oyuncu olacağını belirtiyor.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir