Subaru EyeSight Ödüllendirildi!

Otomobiller için en yüksek ve zorlu güvenlik kriterlerine sahip ABD’de “2016 Top Safety Pick +” zirvesi açıklandı. Amerika Otoyol Güvenliği […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 11 Ocak 2016 saat 10:00

Otomobiller için en yüksek ve zorlu güvenlik kriterlerine sahip ABD’de “2016 Top Safety Pick +” zirvesi açıklandı.

Amerika Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yapılan güvenlik ve çarpışma testlerini geçen Subaru modelleri “2016 Top Safety Pick +” ödülüne hak kazandı.

Testlerde 2016 model “Subaru EyeSight” sürücü destek teknolojisine sahip Legacy, Outback, Forester, Crosstrek (Subaru XV) ve WRX modelleri beş çarpışma testinden en yüksek not olan “İyi” ve ön çarpışma önleme testinde ise en üst sıralama olan “Üstün” derecelerini elde etti.

Subaru’nun 2016 model “Subaru EyeSight” teknolojisine sahip araçlarının IIHS-Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü tarafından yapılan testlerde sürücülere ve yolculara maksimum güvenlik sağladığı belirtildi.

IIHS testlerinde Legacy, Outback, Forester, Crosstrek (Subaru XV) ve WRX modelleri ise önden çarpışma önleme konusunda 6 üzerinden 6 puan aldı.

Subaru EyeSight Picture

SUBARU EYESIGHT TEKNOLOJİSİ ÖDÜL GETİRDİ

Bu ödülün alınmasında önemli payı olan “Subaru EyeSight”da; insan gözüne yaklaşan etkinlikte görüntü tanımlayan ve üç boyutlu renkli görüntüler yakalayan iki stereo kamera kullanılıyor. “Subaru Eyesight”, iki kameradan alınan görüntülerin şekil, hız ve uzaklığını kesin bir şekilde belirleyerek yalnızca araçları değil, aynı zamanda motorsiklet, bisiklet ve yayaları da algılıyor. Potansiyel bir tehlike algıladığında ise sürücüyü uyararak kazanın meydana gelmesini önlemeye yardımcı olmak için gerekirse fren uyguluyor. Önünüzdeki yol için ikinci bir çift göz gibi çalışan “Subaru EyeSight” teknolojisi; “adaptif hız kontrolü”, “şerit içi hareket kontrolü”, “şeritten çıkma uyarısı”, “çarpışma öncesi fren sistemi”, öndeki aracın hareket etme” ve “çarpışma öncesi gaz kontrolü” uyarılarıyla sürüşe destek sağlıyor.

En Güvenli Araç ödülüne sahip olabilmek için araçların yüksek hızda önden ve yandan çarpışma testlerinden, devrilme testinden ve arkadan gelen darbelerde boyun yaralanmalarına karşı koltuk/baş koruma sistemleri değerlendirmelerinden “İyi” sonucunu alması gerekiyor. 2016 TSP+ ödülüne layık görülmek içinse araçların bu beş çarpışma testinden de “İyi” notunun yanı sıra önden çarpmayı önleme testinden de “İleri Seviye” ya da “Üstün” puanlarını alması şart koşuluyor ve bunu en iyi yapan bu sene Subaru oluyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir