Tamamen Elektrikli Audi E-Tron Quattro Concept Yolda

Otomobil firmaları artık alternatif yakıt türlerinin önemini daha da farkına varmış ve bu yönde kendilerini kanalize etmiş durumdalar. Bu firmalardan […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 15 Eylül 2015 saat 10:00

Otomobil firmaları artık alternatif yakıt türlerinin önemini daha da farkına varmış ve bu yönde kendilerini kanalize etmiş durumdalar. Bu firmalardan biri de Audi oldu. Audi’nin yeni SUV segmenti otomobili Audi E-Tron Quattro Concept 2015 yılı Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

Geçen ay teaserı yayınlanan otomobilin yeni görüntüleri de yayınlandı. Ön tarafta, artık Audi için bir imza haline gelen tek kare ızgara, baskınlığını koruyor. Yan hatlarda katlı bir yapı dikkat çekerken, aracın bagaj kapağındaki yatay LED ışıklar köşelerdeki arka farlarla bir bütün oluşturuyor. İç kısımda ise yüksek teknoloji ürünü, serbest tuş Audi Prologue konsept arayüzü, interaktif gösterge ekranı ve panelleri bulunuyor. Tasarım açısından eğimli tavan çizgisi ile sportif bir havaya sokulan konseptte, oled teknolojili farlar da yer alıyor. 4 kişilik yolcu kapasiteli araç rahatlığa da teknolojiye önem verdiği kadar önem vermiş durumda gözüküyor.

Audi E-Tron Quattro Concept İç Donanım

Yeni araç Audi’nin Q5 ile Q7 modeli arasında bir pozisyona sahip olacağı söyleniyor. MLB platformu üzerinde geliştirilen Audi E-tron Quattro Concept,tam elektrikli motoru ile dört tekerlekten çekiş sistemi ile gücü hissetmenizi istiyor.

Yolcu kabinin altına yerleştirilmiş 3 lithium-ion battery elektrikli motor bulunuyor. Bunların 2 tanesi yan akslarda 1 tanesi ise önde bulunuyor. Audi E-Tron Quattro Concept bu güç sayesinde kullanıcısına etkileyici bir sürüş deneyimi sunuyor ve maksimumu 210km/h hızına ulaşabilen araç 0’dan 100km hıza 4.6 saniyede ulaşabiliyor.

Audi E-Tron Quattro Concept Arka

 Audi E-Tron Quattro Concept Uzun Yollara Talip

Elektrikli araçlar için bir başka konu ise şarjlarıyla ne kadar mesafe alabildikleri. Audi E-Tron Quattro Concept bu konuda rakiplerini ciddi şekilde kıskandıracağa benziyor. Tesla ile aynı tip batarya kullanan otomobil yakın rakibini geçmeyi başarmış durumda.  Tesla Model S 90D 435KM yol alabilirken, yeni gelecek Tesla Model X 386km mesafelerine ulaşabiliyor. Audi E-Tron Quattro Concept ise tam şarjla yola çıktığında 500km mesafeyi kullanıcılarına sunuyor.

Audi e-tron Quattro Concept,Franfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra,2018 yılından sonra da Audi S6 modeli ile üretime geçmesi bekleniyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir