Tesla Yapay Zeka Otonom Deneyim FSD

Tesla’nın Yapay Zeka ile geliştirdiği ve topladığı verilerle kendini geliştirmeye devam eden yazılımı FCD satışa çıktı.

Tesla Model Y İçi Nasıl
Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 2 Ocak 2023 saat 13:58

Uzun zamandır Teslam Tam Otonom Deneyim hizmeti için kendi yapay zeka yazılımı (FSD) üzerinde çalışıyor. Bir çok fenomen ve kullanıcının direksiyona zaman zaman dokunarak yarı otonom ile gidecekleri yeri harita üzerinden işaretledikleri ve aracın otonom sürüşünü çektikleri videoları izliyorduk. Geçtiğimiz günlerde Tesla markası kullanıcıları ile yeni bir araç teknolojisi güncelleme paketi yayınlandı. Tesla Tam Otonom Deneyimi içeren bu paket aracınızın siz hiç müdahale etmeden A noktasından B noktasına gitmesini sağlayan bir yazılım içeriyor.

Tesla FSD Tam Otonom 2+ Nedir?

Paket sistemde özel bir ücretle satıldığı için önce şartları kabul etmeniz gerekiyor olsa da bu güncellemeyi şimdiye kadar 285 binden fazla insan satın aldı. FSD olarak adlandırılan bu güncelleme aslında TAM OTONOM DENEYİMİ olarak lanse edilmiyor. Bunun nedeni ise bu FSD yazılımının otonom sürüş ölçütü 2+ olarak derecelendiriliyor. Ancak markanın pazarlama politikalarına baktığımızda bizi biraz yanıltmış olabileceğini görebiliyoruz. Bu nedenle ABD nin California eyaletinde bu konuda bir yasa hazırlanarak hemen yürürlüğe konulmuş. FSD ABD nin California eyaletinde bu yasayla birlikte yasaklanmış durumda. Yani bu eyalette Tesla bir araç kullanıyorsanız FCD Tam Otonom 2+ özelliğini kullanmanız yasak.

2021 Tesla Model S

Aslına bakarsanız FSD olarak adlandırılan bu 5. seviye otonom sürüş araç hareket halindeyken hiçbir insan müdahalesinin gerekli olmadan aracın hareket edebileceği anlamına geliyor. Bu da Tesla’nın çıktığı günden bu yana kullandığı AutoPilot yazılımının gelişmiş versiyonu olduğu anlamına geliyor.

Tesla Otonom Konusunda Hazır mı?

Geleceğin otoyolları ve ulaşım alanlarına baktığımızda Otonom Deneyim en çok ihtiyacımız olacak şey gibi gözüküyor olsa da Tesla’nın AutoPilot yazılımı şimdiye kadar 38 adet duruşma ile uğraşmak zorunda kaldı. Ulusal Karayolu Taşımacılığı Güvenliği İdaresi (NHTSA), trajik kazaların ardından AutoPilot hakkında bir çok soruşturma başlattı. Devlet güvenlik kurumu ayrıca, 2022 Şükran Günü’nde meydana gelen ve sekiz arabanın dahil olduğu bir kazayı içeren birkaç olayın ardından şu anda FSD’nin ne kadar güvenli olduğu konusunda araştırmalar yapıyor . FSD’yi etkinleştiren bir Model S’nin sahibi, aracın “beklenmedik bir şekilde fren yaptığını” iddia edilmiş.

FSD Yazılım Paketi 15.000 USD

Gelelim bu yazılımın ne kadar ücrete sizin olacağına? Yukarıda anlattığım bir çok konuya rağmen  yaklaşık 285 bin kişi 15.000 USD lik fiyattan yeni FSD güncellemesini olan Otonom Deneyim sürecini başlatmış. Tesla’nın FSD otonom deneyimi, yol ve trafik koşullarına ilişkin kararlar almak için yapay zeka yazılımını kullanarak aracı yönetiyor ve kendini geliştirmek için sürekli veri topluyor. Tesla tüm açıklamaları ve uyarıları bir araç FSD ile otonom deneyim sunarken sürücülerin dikkatli olmaları ve olası bir tehlike anında ellerini direksiyonu tutacak şekilde hazır etmeleri yönünde uyarıyor. Soruşturmalarda ne yazık ki bu uyarıların da dikkate alınmadığını görüyoruz. Bu nedenle de California da bu kullanım yasaklanmış durumda.

2020-Tesla-Model-3 FCD Otonom Deneyim

Bu yazıda Tesla’nın Otonom Deneyimi olan 5. seviye otonom yazılımı FSD den bahsetmeye ve beklentileri anlamaya çalıştık. Ülkemizde henüz resmi kanallardan satışı bulunmayan Tesla araçlar için yazılım güncellemesi alanlar varsa yorumlarda deneyimlerini iletirlerse biz de diğer kullanıcılarımızla paylaşalım. Türkiye de E-Garaj tarafından hem teknik destek hem de geniş bayi ağı ile hizmet sunulduğunu da hatırlatmak isterim.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir