Toyota i Road Yakında Yollarda

Toyota’nın 2015 yılında deneme sürüşü için görücüye çıkardığı 3 tekerlekli elektrikli aracı i-Road Ne zaman ülkemizde satışa çıkacak.

Toyota i Road Yakında Yollarda
30 Ağustos 2016

Toyota’nın 2015 yılında deneme sürüşü için görücüye çıkardığı 3 tekerlekli elektrikli aracı i-Road Ne zaman ülkemizde satışa çıkacak.

http://https://youtu.be/bBkPXQv3-qI
Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 25 Ekim 2020 saat 22:20

Toyota i Road Yakında Geliyor

Toyota i Road, İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız hem toplu taşıma hem de yollarda geçen uzun zamanlar her türlü canınızı sıkıyordur. Bu can sıkıntısı çoğu zaman sizi bir araç almaya itecek kadar çoğalabilir. Ancak araç fiyatlarının el yaktığı, akaryakıt fiyatlarının alıp başını gittiği, vergisi, bakımı dediğinizde inanılmaz bir masrafın içinde bulursunuz kendimizi.

Toyota-i-Road

Son zamanlarda elektrikli araçlara olan ilgi ve alaka, devletin teşviklerini de düşündüğünüzde oldukça makul fiyatlara gelen bir satın alma süreci içine girebilirsiniz. Ancak elektrikli araç almak demek normal araçtan farklı olarak fiyat bazında biraz daha iyi olsada yinede trafikteki sıkışıklıkları gidermiyor. Bununla birlikte elektrikli araç yakıt tüketiminde gerçekten başarılı olsa bile gidemedikten sonra aslında tüm araçlar aynı.

Toyota uzak doğudaki kalabalık yaşantının içineToyota i Road adını verdiği 3 tekerlekli dinamizmi ile dikkatinizi çeken, araba ile motorsiklet arasındaki ince çizgiye yep yeni bir bakış açısı kazandırıyoru. i-Road 3 tekerlekli, ince yapısı ile tam bir şehir otomobili / motorsikleti olabiliyor. Buna ek olarak park sorunu, trafikte sıkışıklık ve yakıt ile vergileri de çıkardığınızda sizi her halinizle düşünen bir araca sahip olabilirsiniz.

Toyota-i-Road

Aracın genel özelliklerini aşağıda paylaşıyorum. Bu özelliklere baktığınızda hali hazırda piyasada satılan Renault Twizy aracın daha iyi olduğu ve i-road ile kıyaslanmaması gerektiği akıllara gelebilir. Bununla birlikteToyota i Road ‘un genel hatlarına bakıldığında Twizy den daha iyi bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün. Ek olarak Twizy kış kullanımına uygun bir araç değilken i-Road yapısında kullanılan malzemeler ile kış ve yaz aylarında tercih edebileceğiniz bir araç

Toyota i-Road Genel özelliklerine şöyle bir bakacak olursak ;

 • Araç 300 kg ağırlığa sahip, 2.3 m uzunluğunda ve 90 cm genişliğinde. İçinde 2 kişiye kadar seyahat edebilirsiniz.
 • Ön tekerlerine bağlı 2 adet 2W güç ile çalışan(3 beygir) motora sahip
 • Aracın maksimum hızı 45 km/h
 • Tek şarjda 50 km’ye varan menzile sahip. Lityum-ion batarya kullanıyor.
 • Sıfır CO2 emisyonu ile çevreci bir otomobil.

Toyota-I-Road

Yukarıdaki özelliklere baktığınızda bu özellikleri zaten elektrikli bir motorsiklette bulabiliriz diyebilirsiniz. Ancak bu aracı motorsikletten ayıran bir çok özellik mevcut. Motorsiklet kullanmak için gerçekten bu trafiği düşündüğünüzde çok iyi bir binici olmanız ya da ileri sürüş teknikleri eğitimini mutlaka almanız gerekir. Ancak i-Road böyle bir gereksinim duymuyor. Ayrıca bir motor kadar kıvrak olabilmesi için ön tekerlerinde bulunan eğim teknolojisi ile kendini güvenli bir motorsiklet sürüşü sınıfına sokuyor.

Nedir bu eğim teknolojisi ?

Toyota i Road ‘un ön tekerleri birbirinden bağımsız olarak aracın eğimine göre yukarı ve aşağı doğru hareket ederek aracı dikey aksamda 26 derecelik açıda sağa ve sola yatırarak aracın normal araba ve motorsikletlerden daha fazla ve düşmeden manevra yapabilmesini sağlıyor. Eğim teknolojisi sadece bununla bitmiyor. Kaldırım, çukur, hız kesiciler gibi tümseklerde araç yerinden hiç oynamadan yani hiç sarsılmadan sadece tekerler hareket ediyor. Bu özellik sayesinde aracın içinde 0 yakın bir sarsıntı hissediyorsunuz.

2020 Yılı Güncelleme

Toyota yaptığı son açıklamada i-Road projesinin sadece bir konsept projeden ibaret olduğunu ancak bu proje sayesinde EV ( Electric Vehicle ) Elektrikli Araç üretiminde çok fazla yol katedeceklerini dile getirdi. Aracın eğim teknoloji gibi sebeplerle bir çok kullanıcı tarafında 4 gözle beklendiğini de söylemek lazım. Toyota Model Hybrit araçları görmek için TIKLAYIN

Toyota i Road ile keyifli bir şehir deneyimine hazır olmaya başlasanız iyi edersiniz. Çünkü çok yakında bu araçları neredeyse kalabalık tüm şehirlerde görmeye başlayacağız. Kim bilir belkide günlük kiralamalar ile alınabilir bile…

Yorumlar

 • Fehmi dedi ki:

  i road türkiye getiremediniz. Yazıklar olsun toyota…

 • Ahmet Akğül dedi ki:

  Fiyatını yazmamışsınız bide tr ye ne zaman gelcek bu araç

  • kemalkerem dedi ki:

   Henüz fiyat açıklaması yapılmadığı ve geliş tarihi belli olmadığı için bir şey yazamadım. Ancak açıklanır açıklanmaz burada habere ekleme yapacağım.

 • Yorum Yaz

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir