Toyota Mirai Avrupa’da

Otomotivde yeni bir çağ açan dünyanın ilk seri üretim hidrojen yakıt hücreli otomobili Toyota Mirai, Japonya’dan sonra Avrupa yollarında da […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 17 Ekim 2015 saat 10:00

Otomotivde yeni bir çağ açan dünyanın ilk seri üretim hidrojen yakıt hücreli otomobili Toyota Mirai, Japonya’dan sonra Avrupa yollarında da kendini göstermeye başladı.

Adını Japonca “gelecek” kelimesinden alan Mirai, 2014 yılının Aralık ayında başlayan Japonya satışlarından sonra Eylül ayından itibaren de ilk etapta İngiltere, Almanya ve Danimarka’da satışa sunulmuştu. Toyota Mirai’nin 2017 yılından itibaren hidrojen yakıt altyapısının geliştirilmesiyle birlikte çok daha fazla Avrupa ülkesinde satışa sunulması planlanıyor.

Toyota, ilk seri üretim hibrit otomobilden sonra, hidrojen yakıtlı “0” emisyonlu Toyota Mirai’yi de Avrupa pazarına sunarak yine bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Toyota’nın 30 yılı aşkın bir zamandır üzerinde çalıştığı geleceğin otomobili Toyota Mirai’nin Avrupa’daki satış fiyatı 66 bin Euro.

Toyota otomobillerin gelecek 100 yıldaki gelişimini dikkate alarak yeni ve benzersiz teknolojiler üzerinde çalıştığını Toyota Mirai ile birlikte bir kez daha gözler önüne seriyor. Çevreci ve sürdürülebilir ulaşım için vizyonunu geliştirdiği yeni teknolojiler ile ortaya koyan Toyota, enerji devriminde “öncü” rolünü devam etme kararlılığını da gösteriyor.

Toyota Mirai İlk Bakışta Dikkatleri Üzerine Topluyor

Toyota Mirai, kendine özgü tasarımı sayesinde ilk bakışta dikkatleri üzerine çekerken, su damlacığının akışını temsil eden profiliyle de beğeni topluyor. Tasarımında, fütüristik izler taşıyan Toyota Mirai, eğimli tavanıyla beraber alçak bir ağırlık merkezi olduğunu gösteriyor. Önde geniş açıya sahip sis farları, otomatik uzun huzmeli LED farlar, akıcı çizgilerle şekillendirilen kaput, Mirai’nin farklı bir yüze sahip olmasını sağlıyor.

Toyota Mirai View

17 inç alaşım jantlarla tamamlanan Toyota Mirai, arka tasarımıyla da farklı bir otomobil olduğunu açıkça vurguluyor. Arkada da yer alan LED’ler hem görselliği, hem de görünürlüğü artırıyor.

Toyota Mirai’nin kabini de son derece mükemmel özellikler taşıyor. Sürücüye ve tüm yolculara yeterli yaşam alanı sunulurken, yumuşak ve kaliteli kabin malzemeleri öne çıkıyor. Elektrikli olarak ayarlanabilen ön koltuklar, sürücünün ideal oturma pozisyonunu kolayca bulmasını sağlarken, vücudu saran yapısıyla uzun yolculuklarda da rahatlık getiriyor. Orta konsolun en üstünde yer alan 4.2 inç’lik TFT likit gösterge ekranı, direksiyondan kolayca yönetilebiliyor. Orta konsoldaki navigasyon ve bilgi eğlence sistemi üst düzey kalite sunarken, akıllı dokunmatik ses ve klima kontrolleri de sürüş keyfini artırıyor.

Toyota Mirai, 4,890 mm uzunluğu, 1,815 mm genişliği, 1,535 mm yüksekliği ve 2,780 mm aks aralığıyla dört kişiye yüksek konfor ve bagaj alanı sağlıyor.

Üstün Yol Tutuş ve Sürüş Konforu

Toyota Mirai, geleneksel otomobilleri kıskandıracak yol tutuş ve sürüş konforu özelliklerine de sahip. Daha alçak ağırlık merkezi elde etmek için Toyota Yakıt Hücresi ekipmanları ve yüksek basınçlı hidrojen tankı tabanın altına yerleştirildi. Aynı zamanda üstün bir ön/arka ağırlık dağılımı elde edildi.

Toyota Mirai, yüksek gövde dayanıklılığı ile birlikte üstün yol tutuş özellikleri sunuyor. Aerodinamik özellikleri sayesinde hem daha iyi bir dengeye hem de daha iyi yakıt verimliliğine sahip. Elektrik motorlarının teknolojisi ve rüzgar gürültüsünün minimuma indirilmesiyle son derece sessiz bir kabin elde edildi.

Güvenlikten Ödün Vermeyen Hidrojenli Otomobil

Toyota Mirai Hidrojen

Mirai, geleneksel otomobillerden daha farklı teknik özelliklere sahip olmasına karşı, yüksek güvenlik teknolojilerinden hiçbir şekilde ödün vermiyor. Yüksek basınçlı hidrojen tankı sızıntılara karşı ‘bir yakıt deposundan’ çok daha sağlam bir malzemeyle üretilirken, üzerine yer alan sensörler olası kazayı algılayarak supapları kapatıyor ve herhangi bir sızıntı olmasının önüne geçiyor. Sızıntı olması durumda dahi hidrojen gazı havadan daha hafif olduğu için güvenli biçimde atmosfere karışıyor.

Mirai’nin aktif ve pasif güvenlik paketi arasında gelecek jenerasyon otomobillerin özellikleri de bulunuyor. Milimetrik dalga radarıyla çalışan Ön Çarpışma Sistemi, Sekiz hava yastığı, ABS fren sistemi, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC), Çekiş kontrol sistemi (TRC)Şerit Takip Asistanı ve Kör Nokta Monitörü gibi sistemler Mirai’nin güvenlik donanımları arasında yer alıyor. Olası kazalarda yaya yaralanmalarını azaltmak üzere tasarlanan karoser, darbe emici özelliğine sahip.

Sıfır Emisyon ve Pratik Yakıt Dolumu

Sadece su buharı salımı gerçekleştirerek Toyota’nın temiz ve sürdürebilir çevreci otomobiller üretme konusundaki öncü rolünü devam ettiren Mirai, otomobillerin ve hatta dünyanın geleceğini şekillendirme açısından da dikkat çekici özellikler taşıyor. Geleceğin enerji kaynakları arasında gösterilen hidrojeni yakıt olarak kullanan Mirai, “0” CO2 salımı ile dikkat çekerken, konforu, sürüş keyfi, 3 ila 5 dakika arasında doldurabilen deposu ile birlikte geleneksel motorların ulaştığı menzil ve hızı da sunuyor. -30 derecede bile çalışabilen Toyota yakıt hücresi sistemini ve hibrit teknolojisini bir arada sunan Mirai, hidrojeni elektrik üretmek için kullanıyor. Mirai’de batarya ve fuel cell teknolojisinin birarada sunulduğu iki motor aynı anda kullanılabiliyor. Bu motorlar sayesinde 154 bg güç ve 335 Nm tork üretebilen Toyota Mirai, 0’dan 100 km/s hıza 9.6 saniyede çıkarken maksimum 178 km/s hıza çıkabiliyor. Mirai tek depoyla 550 km’nin üzerinde bir menzile sahip.

Çevreci özellikleri ile herkesi çevrecilik konusunda daha dikkatli olmaya teşvik eden Mirai, geleceğin otomobillerinin nasıl olacağı yönünde önemli ip uçları da veriyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir