Toyota Verso artık BMW motoru taşıyor

Toyota dizel motorlarında yeni teknolojiyi BMW ile yaptığı ortak motorlar ile üretmeye başlıyor. Toyota’nın ilk ortak projesi ise Verso üzerinde […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 12 Ocak 2014 saat 11:21

85092Toyota dizel motorlarında yeni teknolojiyi BMW ile yaptığı ortak motorlar ile üretmeye başlıyor. Toyota’nın ilk ortak projesi ise Verso üzerinde başlayacak. Toyota yeni projenin üretimine 8 Ocak 2014 tarihinde başladı. Böylece Toyota Verso artık BMW motoru taşıyor durumuna geldi.

Toyota ile BMW arasında yapılan tedarik anlaşmasından sonra, BMW motoru taşıyan ilk Toyota modeli olarak Verso 1.6 D-4D oldu. Verso modelleri bu düzenleme ile 4 dizel ve 2 benzinli motor olmak üzere geniş bir yelpazeye kavuştu.

Proje kapsamında Versonun dış görünümde bir değişiklik olmazken, şanzıman ve elektronik parçalarda oldukça fazla değişiklik yapılarak en mükemmel performans oluşturulmaya çalışılmış. Performans ve yakıt emisyonunun iyileştirilmesi amacıyla, motor taşıyıcı üniteleri ile çift ağırlıklı volan ve debriyaj baskı sistemi, yeni vites kutusu ve duruş-kalkış sistemi gibi parçalar yeniden tasarlanarak Verso’ya eklendi.

Toyota aracı Sakarya’da bulunan tesislerinde üretime başlarken, bu versiyonu üreten tek Toyota tesisi olarak dikkat çekiyor. Ayrıca Yeni Corolla’yı da üreten tesisin ilerleyen günlerde daha yeni araçlarla üretime dahil olması bekleniyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir