Toyota Verso Güncellendi

2016 Toyota Verso, Toyota Safety Sense, güncellenmiş iç mekan, yeni tasarlanmış alaşımlar ve yeni bir gövde rengiyle geliyor. Toyota’nın Avrupa’da […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 15 Aralık 2015 saat 10:00

2016 Toyota Verso, Toyota Safety Sense, güncellenmiş iç mekan, yeni tasarlanmış alaşımlar ve yeni bir gövde rengiyle geliyor.

Toyota’nın Avrupa’da geliştirilmiş C-MPV aracının model yılı güncellemesi, standart olarak gelen Toyota Safety Sense sistemini, güncellenen iç mekan ve geliştirilmiş Toyota Touch 2 multimedya sistemini ve yeni tasarlanmış alaşım jantlar ile yeni bir gövde rengini içeriyor. Avrupa’da tasarlanan ve mühendisliği yapılan, 2002’de piyasaya çıkışından itibaren 700 binin üzerinde satılan Toyota Verso, böylece C-MPV segmentinde istikrarlı bir rakip olduğunu kanıtladı. Günümüzün MPV müşterisinin artarak çeşitlenen ihtiyaçlarına cevap vermek üzere elden geçirilen Verso, Toyota’nın efsanevi kalitesi, dayanıklılığı ve güvenilirliğini dikkat çekici fiyatla kombinliyor. İstisnai genişliği ve kompakt dış ölçüleriyle iftihar eden model, sınıfının en iyi koltuk mesafesini ve gerçek bir çok-amaçlı taşıt kullanışlılığı sunan, markanın Easy Flat koltuk sistemini sunuyor.

Tazelenmiş ve güncellenmiş 2016 model Toyota Verso serisi, Toyota Safety Sense sistemi, güncellenmiş bir iç mekan, yeni tasarlanmış alaşım jantlar ve genişletilmiş bir renk yelpazesinin katkısıyla bu temel özelliklerin üzerine inşa edilmiş. Tüm Toyota Verso donanımlarında standart hale getirilmiş olan Toyota Safety Sense sistemi, aktif güvenlik ve sürücü asistanlığını yeni seviyelere çıkartarak müşterilere Ön Çarpışma Sistemi (PCS), Şerit Sapma Uyarısı (LDA) ve Otomatik Uzun Menzilli Farları (AHB) sunuyor.

Güncellenmiş iç mekanın sunduğu faydalar arasında, daha sağlam ve dinamik tasarıma sahip deri kaplamalı yeni bir direksiyon, deri kaplama ve premium kalitede metalden yapılma yeni bir vites kolu mevcut. İç mekandaki uyum ise orta konsola, el freni tutacağı ve bardak tutacaklarına eklenmiş yeni grafit rengi ile arttırılmış. İçerideki bu uyum hissini arttırmak için, orta sınıf kontuklar yeni ve yüksek kaliteli bir döşemeyle kaplanarak hem ön hem de arka sırtlıklara kabartmalar eklenmiş. Deri yanal desteklere sahip koyu gri ve açık gri koltuklar ise yüksek donanım seviyesindeki modellere arttırılmış rafinelik getiriyor.

Geliştirilmiş Toyota Touch 2 multimedya sistemiyse daha büyük, 7 inçlik renkli dokunmatik ekranıyla dikkat çekiyor. Son nesil yazılımı onu daha kullanıcı dostu bir ünite yaparken Toyota Touch 2 Go ve Toyota Touch 2 Go Plus navigasyon sistemleriyse geliştirilmiş navigasyon özellikleri ve ek olarak birkaç yeni fonksiyon sunuyor.

2016 Toyota Verso model güncellemesi yeni Platin Bronz gövde rengi ve dinamik tasarım ve işlenmiş yüzeyiyle yeni 16” / 17” alaşım jantları da barındırıyor. Önümüzdeki yılın Şubat ayından itibaren tüm Avrupa’da mevcut olacak olan 2016 Toyota Verso modelleri, 1.6 D-4D dizel, 1.6L ve 1.8L Valvematic benzinli motor seçenekleriyle satın alınabilecek.

Toyota Verso İç Tasarım

Toyota Verso’da Safety Sence Özelliği

Ön cama takılmış olan, içinde hem bir lazer hem de bir kamera barındıran üniteden aldığı bilgileri işleyen Toyota Safety Sense, trafikteki çeşitli durumlardan kaynaklanan çarpışmaları önlemeye veya azaltmaya yardımcı oluyor. Ön-Çarpışma sistemi yaklaşık 10 km/h ve 80 km/h hızlar arasında aracın önündeki diğer araçları tespit ederek onlara arkadan çarpma riskini azaltıyor. Çarpışma ihtimali olduğunda sürücüyü sesli ve görsel uyarıyla yönlendirerek fren yapmasını sağlıyor.

Ayrıca Ön çarpışma sistemi sürücü fren pedalına bastığında ekstra durma kuvveti uygulayarak fren sistemine müdahalede bulunuyor. Eğer sürücü zamanında tepki göstermezse sistem çarpışmayı önlemek veya etkisini azaltmak amacıyla otomatik olarak fren yapıyor ve hızı yaklaşık 30km/h’ye kadar düşürüyor, gerektiğinde aracı durduruyor bile.

Şerit Sapma Uyarı sistemi şeritleri gözlemleyerek, şeritten ayrılma durumunda oluşacak kazaları ve kafa kafaya çarpışmaları önlemeye yardımcı oluyor. Eğer taşıt sinyal vermeden şeritten sapmaya başlarsa şerit sapma uyarı sistemi sürücüyü sesli ve görsel bir ikazla uyarıyor.

Otomatik Uzun Menzilli Farlar gece sürüşlerinde kusursuz bir ön görüş sağlamaya yardımcı oluyor. Hem karşıdan gelen araçların farlarını hem de önden giden aracın stop lambalarını tespit ederek otomatik olarak uzun ve kısa menzilli farlar arasında geçiş yapıyor ve diğer sürücülerin rahatsız olmasını engelliyor. Uzun menzilli farları daha sık kullanarak sistem yaya ve engelleri daha erken algılayabilecek bir hale geliyor.

Toyota Safety Sense sistemi sayesinde trafik kazalarına karışma riski azalacak ve 2016 Toyota Verso sürücüleri daha düşük sigorta masraflarından veya daha avantajlı sigorta şartlarından faydalanabilecek.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir