Toyota Yaris Hybrid-R Gün Işığına Çıktı

Toyota Yaris Hybrid-R hızlı ve öfkeli konsept modeli Hybrid-R‘ın fotoğrafları ve özellikleri yayınlandı.  Ön tarafta yer alan geniş hava girişleri […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 14 Eylül 2015 saat 09:00

Toyota Yaris Hybrid-R hızlı ve öfkeli konsept modeli Hybrid-R‘ın fotoğrafları ve özellikleri yayınlandı.  Ön tarafta yer alan geniş hava girişleri nedeniyle aracın önden Ford Fiesta’yı andırdığını söylemek mümkün.

Toyota Yaris Hybrid-R

Önümüzdeki hafta 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak olan Toyota Yaris Hybrid-R konsepti, 3 kapı Yaris temellerinin üzerine yapılmış. 4 silindirli 1.6 turbo beslemeli 300 beygir güç, 420 Nm tork üreten benzinli motor, gücünü ön aksa aktarırken, arka aksa ise 60’ar beygirlik iki adet elektrik motoru güç veriyor. Elektrikli motorlar Track modunda iken 5 saniye boyunca toplamda 120 beygir gücü arka aksa iletirken, aracın bu süreçte toplam gücü 420 beygire ulaşıyor.

Ayrıca üçüncü bir 60 beygirlik motor da 6 ileri şanzıman ile güç ünitesi arasına yerleştirilmiş. Araç yavaşlarken kapasitörü dolduran bu motor, aynı zamanda arka aksa aktarılan gücü kontrol ederek bir nevi çekiş kontrol sistemi görevi görecek. 18 inçlik jantlara sahip Yaris Hybrid-R, 225/40 R18 boyutlarındaki Michelin Pilot Sport Cup lastikleriyle gelirken, aracı durdurmak için önde 6 pistonlu, arkada 4 pistonlu fren kaliperlerine sahip genişletilmiş, havalandırma delikleri bulunan fren disklerine yer verilmiş.

İç kısımda GT86’da kullanılan pedal seti yer alırken, mavi ve siyah renklere sahip Recaro koltuklar dikkat çekiyor. Direksiyon simidi Alcantara deri ile kaplı iken, vites kolu da sürücüye biraz daha yakınlaştırılmış. Yukarıda bahsettiğimiz Track modundan hariç olarak yine bir düğme aracılığıyla sürücü Road moduna geçerek, benzinli motorun gücünü kısıp, yakıt tasarrufu yapabilecek.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir