Trafik Işıklarına Ford’dan Darbe

Otomatik Trafik Işıkları Ford mühendisleri trafik ışıklarında yılda geçirilen süreyi araştırarak ışıklarda bekleyerek geçirdiğimiz 2 gün lük süreyi hayatımıza katmayı […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 13 Ekim 2018 saat 09:39

Otomatik Trafik Işıkları

Ford mühendisleri trafik ışıklarında yılda geçirilen süreyi araştırarak ışıklarda bekleyerek geçirdiğimiz 2 gün lük süreyi hayatımıza katmayı ve bu zamanları ortadan kaldıracak teknolojiyi geliştirme kararı aldılar. Bu kararla birlikte yola çıkan mühendisler hazırlıklarını tamamlayıp bir de kullanım videosu paylaştırlar. Amaç ise çok belli TRAFİK IŞIKLARINI ortadan kaldırmak.

Trafik Işıklarında Kavşak Öncelik Sistemi

Kavşak Öncelik Yönetimi olarak adlandırılan yeni sistem, araçtan araca iletişim teknolojisi sayesinde olası kazaların önüne geçiyor. Yani sizin aracınız, trafikteki diğer araçlar ile bağlantı kuruyor.Eğer sizin aracınız ve başka bir bir araç aynı kavşağa yaklaşıyorsa, sistem sürücüleri hız konusunda uyarıyor. İki aracın kesişme noktaları hesaplanıyor ve ideal hız, sürücüler ile paylaşılıyor.Böylece kaza riski de ortadan kalkıyor.

Bu sistem ile kavşaklarda bekleme durumu da ortadan kalkmış oluyor.Hem zamandan tasarruf ediliyor hem de kırmızı ışıkta beklerken tüketilen yakıt tüketiminin önüne geçilmiş oluyor.Ford, yaptığı araştırmada kazaların %60′ nın kavşaklarda meydana geldiğini de belirtiyor.

Ford, bu sistemi insanları izleyerek geliştirdiğini belirtiliyor. Yapılan açıklamada, bir kişi başka bir kişi ile karşılaştığında, beyin otomatik olarak yürüyüş hızını arttırıyor veya azaltıyor. Ancak bu yürüme eylemi her koşulda devam ediyor. Ford da insanların bu davranışlarından yola çıkarak böyle bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir