Volkswagen Grup Tasarrufta

Volkswagen Grup dieselgate skandalından kaynaklanan ceza ve masrafları karşılayabilmek için 1.9 milyar Euro tutarında tasarruf planı hazırladı. Bu plan ile […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 13 Aralık 2015 saat 12:43

Volkswagen Grup dieselgate skandalından kaynaklanan ceza ve masrafları karşılayabilmek için 1.9 milyar Euro tutarında tasarruf planı hazırladı. Bu plan ile yaratmış olduğu olumsuz imajıyla birlikte karşısına çıkan büyük bir ekonomik bunalımın da izlerini kapatmak istiyor.

Grubun en büyük markası Volkswagen Grup Binek Otomobiller için modellerin versiyonlarında ve donanım seviyelerinde basitleştirmeye gidilecek. Tasarruf planı firmanın Almanya Wolfsburg’daki merkezinde gazetecilere yapılan bir açıklama ile firmanın 600 bin çalışanı ile yönetim arasında iletişim sağlayan baş işçi temsilcisi, yönetim kurulu üyesi ve en önemli figürlerinden Bernd Osterloh tarafından duyuruldu. Volkwagen Grup yöneticilerinin de kendi ücretlerinde azaltmaya giderek grubun tasarruf yapmasında katkıda bulunacakları öğrenildi. Osterloh: “Biz iş yeri konseyindekiler çok sayıdaki model versiyonu ve farklı bileşen seçeneklerini sadeleştirdik ve basitleştirmeye gittik. Burada bulunan gereğinden fazla seçenekler, maliyetlerin yükselmesine, örneğin nakliye masraflarının artmasına neden oluyordu. Volkswagen Grup bünyesinde yapılan bu tarz maliyetlerden tasarruf etmeye çalışarak işçi çıkartmamıza gerek kalmaması için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz”. dedi.

Volkswagen Grup Tasarruf

Volkswagen Grup Yatırımlarda da Tasarrufa Gidiyor

Volkswagen Grup aldığı önlemlerle toplam 5 milyar Euro tasarruf etmeyi ve herhangi bir işçinin işten çıkarılmamasını ayrıca ekonomik zorluklardan çıkmayı planlıyor. Markanın yöneticilerinden Herbert Diess firmaya 8.7 milyar Euro’ya mal olması beklenen büyük emisyon skandalıyla ilgili harcamaları karşılamak için tasarruf programlarını hızlandırdı ve ciddi önlemler alma konusunda adımlar attı. Volkswagen Grup yatırımlarını da yılda 1 milyar euro azaltmayı planlıyor.

Volkswagen emisyon skandalı ile üç cephede mücadele ediyor: Emisyon hilesi yazılımı dünya çapında 1.2-, 1.6- ve 2.0 litre motorlu 11 milyon dizel otomobilde bulunuyor. Tutarsız karbondiyoksit oranları Avrupa’da 800 bin otomobili etkiliyor. Yine bir başka şüpheli emisyon yazılımı da ABD’de 3.0 litre V6 dizel motorlu 85 bin VW, Audi ve Porsche otomobilde bulunuyor.

Müşteriler skandalın yol açtığı karışıklık ve belirsizlik nedeniyle yeni Volkswagen otomobil almakta tereddüt ederken, bu tasarruflar Volkswagen için hayati önem taşıyor.

Volkswagen yöneticileri skandalın müşteri davranışları üzerindeki etkisini şimdiye kadar hafife almışlardı. Şimdi ise azalan talebe yanıt olarak firma üretimini de azaltarak elinde satılmamış otomobil birikmesini önlemeye çalışacak.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir