Volvo S90 Rakip Olmaya Geliyor!

Volvo, amiral değişikliğine gidiyor ve tarihe karışan S90 ismini geri getiriyor. Yeni model iddiasıyla BMW 5 Serisi ve Mercedes E […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 17 Eylül 2015 saat 07:19

Volvo, amiral değişikliğine gidiyor ve tarihe karışan S90 ismini geri getiriyor. Yeni model iddiasıyla BMW 5 Serisi ve Mercedes E Serisi’ni terletmeye çalışacak.

Aslında Volvo’nun daha önce de bir S90’i vardı demek biraz haksızlık etmek olur. Bunun sebebi ilk Volvo S90, 900 Serisi’nin Volvo alfanumerik isimlendirmeye geçince isim değiştirmesiyle ortaya çıktı ve bu isim üretimin son iki yılında kullanıldı. Yerini alan modelse neden bilinmez ama S80 olarak adlandırıldı. S80, geleneksel Volvo uzun ömrüne sahip olarak aramızda 9. yılını kutluyor ve çok ilginç bir sürpriz olmazsa pazara 10. yaşını kutladıktan sonra veda edecek ve aramızdan ayrılacak.

2016 yılında Volvo yeni ort-üst sınıf sedanını tanıtacak ve yeni modelin adı S90 olacak. Bu basit bir rakam büyüterek sınıf atlayalım durumu olarak düşünülmeli, bu daha çok ürünleri birbiriyle ilişkilendirme stratejisi. Hali hazırda S60’la aynı altyapıyı paylaşan SUV’un adı XC60. Bu nedenle de XC90’la aynı altyapıyı paylaşan sedanın adı da Volvo S90 olacak.

Böylece Volvo S90, Volvo’nun yeni modüler altyapısı üzerinde yükselen ikinci model olacak. Boyunun yine 5 metre sınırına fazlaca yakın olmasını bekliyoruz ama asıl sürpriz bu değil tasarımı olacak. Çünkü Volvo 2011’de gösterdiği Universe isimli konseptin tasarımın öğelerini yeni Volvo S90’da kullanmaya karar verdi. Bu da yolların en ilginç sedanlarından birinin üretim izni aldığı anlamına gelebilir.

Volvo S90 iç dizayn

Otomobilin sınıfına lüks ve konfor konusunda yeni bir bakış açısı getirmesi beklenebilir. Sonuçta XC90’da kristal vites topuzu sunan Volvo’nun bu konulara kafa yorduğu ortada. Tabii bu tür konularda şimdi söylenecek her söz spekülasyondan ibaret olacaktır. Fakat motor seçenekleri konusunda kendimizden emin konuşabiliriz.

S90 piyasaya çıktığında tıpkı XC90 gibi 2,0 litrelik motorlardan oluşan bir yelpazeye sahip olacak. 2,0 litrelik dizel motorlar 190 HP ve 225 HP güç üreten versiyonlara sahip olacak. Bunun dışında 2,0 litrelik çift turbo beslemeli ve benzinli bir motorun elektrik motoruyla desteklendiği T8 de ürün gamının en tepesine oturacak. Bizi daha fazla ilgilendiren küçük hacimli motorlar hakkında konuşmak için de biraz erken. Volvo yakın zamanda yeni motorlarıyla ilgili daha fazla bilgi verdikçe bu netleşecektir ama 1,6 litre ya da 1,5 litre hacme sahip motorların Volvo S90 kaputu altında olmaması için hiçbir neden yok.

Volvo S90 Tanıtımı 2016 Detroit’te

Volvo yetkilileri araç için 2016 Ocak’ta Detroit’te yapılacak otomobil fuarını şimdilik uygun düşünüyorlar. Öyle ki şuanda etkinlikleri başlamış olan 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda bir stand açmayı bile düşünmüyorlar. Çünkü şirket pazarlama bütçesini en iyi şekilde yapılandırmak için böyle bir karar aldı. Bunun yerine daha küçük bütçeli Düsseldorf’ta düzenlenecek olan Almanya Yemek Festivali’nde “Volvo Pop-Up” bir stand açıp buradan müşterilerine kendilerini hatırlatmaya çalışacaklar. İsveçli otomobil üreticisinin satış şefi olan Alain Visser Frankfurt Otomobil Fuarı’na katılmamalarıyla ilgili şunları söyledi: ” Frankfurt’ta standlarda bulunmak için harcanan milyonlarca euro gösteriyor ki Audi, BMW ve Mercedes bizlerden bir miktar daha büyükler”. Volvo S90 ile bu rakiplerle mücade edip payını yükseltmeyi hedefleyecek.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir