Yeni 2021 Tesla Model S İç Tasarımı Değişiyor

2021 Tesla Model S yeni iç tasarımıyla karşımıza çıktı. Elektrikli araç geleceğini çizen Model S yeni versiyonu beğenildi mi? Fiyatları neler?

2021 Tesla Model S
Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 28 Ocak 2021 saat 21:04

Model S Genel Bakış

Tesla’nın uzun süredir üretimini sürdürdüğü elektrikli araçlar her geçen gün daha fazla kullanıcı ile buluşmaya devam ediyor. Özellikle şehir içi ve uzun mesafeli yollarda tüketim konusunda çok avantaj sağlayan Elektrikli arabalar aynı zamanda geleceğin tasarımlarını da hayatımıza entegre etmeye devam ediyor. İçten yanmalı motorun maliyeti ortadan kalkıp yerine daha dayanıklı elektrikli motorlar alınca bu maliyetlerin artan kısımları konfor olarak araçların içine yansımaya başlıyor. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde de satışa çıkan Honda E iç tasarımına baktığımızda inanılmaz bir konfor ve teknoloji donanımı ile karşılaşmıştık.

Tesla biliyorsunuz 2016 yılında Volvo’nun başarılı tasarımcısı Ian Kettle transfer etmişti. Bugün karşımızda duran yeni Model S dinamikleri de, o dönemden günümüze uzanan çalışmaların bir meyvesi olarak değerlendirirsek yanılmış olmayız. Peki kokpitte neler değişti?

2020 Tesla Model S

2021 Model S İç Tasarımı

Tesla mühendisleri yeni model elektrikli araçlarda karşılaştığımız fazla göz yoran teknolojiler yerine yine minimal bir tasarım anlayışı ile devam etmeyi tercih ediyorlar. Model S in içine girdiğimizde uzun zamandır kullanılan dikey bilgi eğlence ekranının yeni modelde yatay hale geldiği hemen gözümüze çarpıyor. Ayrıca 17 inç büyüklüğündeki bu ekran 2200-1300 çözünürlük sunuyor. Kokpite ilk girdiğinizde dikkati çeken şey sadece multimedya ekranı değil. Aynı zamanda otomotiv fuarlarında görmeye alıştığımız ancak hayatımızın bir parçası haline gelemeyen bir direksiyon da dikkatleri hemen çekiyor.  Tasarımıyla adeta aracın içini uçak kokpitine döndüren direksiyonun üzerinde tuşlar bilgi eğlence sisteminin kontrolünü sağlıyor. Kokpit içinde yine sadeliğe özen gösterildiği gibi kalitenin de arttığını söylemek lazım. Bazım üst segment modellerinde olacağı düşünülen ahşap kaplamalar Model S içinde kullanılmaya başlanmış. Araçta bir diğer yenilik ise arka taraftaki yolcular için yapılmış. Ön iki koltuk arasına konulan ekranla arkada oturan yolcular pek çok oyunu bu ekran üzerinden oynayabilecek, bilgi eğlence sistemide kontrol edebilecekler.

Plaid Ne Demek?

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Tesla Battery Day ‘i gerçekleştiren Tesla, elektrikli sedan modeli Model S’in en yüksek performanslı versiyonu olan Model S Plaid’i tanıtmıştı. İlk kez geçtiğimiz yıl (2019), dünyanın farklı noktalarındaki pistlerde performans testleri sırasında görüntülenen Model S Plaid, şirketin açıklamalarına göre tek şarjla 830 kilometrenin üzerinde menzil, 320 km/s azami hız sunmasının yanı sıra 0-100 km/s hızlanmasını 2 saniyenin altında gerçekleştirebilecek. Elon Musk’ın açıklamasına göre dönüşümle gelecek Plaid+ donanımıyla birlikte 800 kilometre menzile sahip ve 100 kilometre hıza sadece 2 saniye çıkabilecek bir model gelecek. Tüm TESLA model arabaların tüketim analizleri ve güncel fiyatları için tıklayın

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir