Yerli Otomobil Prototipi Tanıtıldı!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından tanıtılan ‘yerli otomobil’ prototipi dün Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 14 Ekim 2015 saat 10:00

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından tanıtılan ‘yerli otomobil’ prototipi dün Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. Otomobillere aşina olan herkes daha ilk bakışta ‘yerli otomobil’ prototipinin 2006-2010 yılları arasında İsveç’te Saab fabrikasında üretilmiş ve daha sonra bantlara veda etmiş olan Cadillac BLS modeli olduğunu gördü.

Üstelik bu araç gün boyunca özellikle sosyal medyada tartışıldığı gibi bu otomobilin yani Cadillac BLS’nin benzeri ya da taklidi değil bizzat kendisinin kamufle edilmiş haliydi.

Bu Platformda İnşa Edilecek

Fotoğraflardaki araç Cadillac, paylaşılan filmde ise yine kamuflajlı olan ve bu kez yolda giderken görüntülenen yerli otomobil prototipi ise aynı platform üzerine üretilmiş olan, artık marka olarak varlığını sürdürmeyen bir Saab 9-3’tü.
Bilen gözler araçların farklı olduğunu da ilk bakışta ayırt edebildi. Ama TÜBİTAK’ın neden ‘aynı yerli otomobil’ için farklı iki görüntü paylaştığının nedenini pek kimse anlamadı.
Her ne kadar TÜBİTAK ve bakanlıktan gün içinde bir başka açıklama yapılmadıysa da, bunun nedeni günün sonuna doğru anlaşıldı. TÜBİTAK’a yakın kaynaklar, her ne kadar doğrulanmaya muhtaç olsa da, kurumun Saab ve Cadillac gibi GM markalarıyla, Alfa Romeo’nun 159 modelinde de kullanılan GM’in Epsilon isimli platformunun fikri mülkiyet haklarını satın aldığını ve yerli otomobilin bu platform üzerinde inşa edileceği bilgisini paylaştılar.

Dünyada yeni bir platform üzerinde test edilen yenilikler, genellikle eski bir kasa altına saklanarak yapılabiliyor. Bizde TÜBİTAK tarafından yapılan bu bile olsa, yerli otomobil prototipi lansmanının biraz acemice yapıldığı ve bakanlık tarafından yapılan duyurunun seçim telaşıyla aceleye geldiğini söylemek mümkün.

Yerli Otomobil Prototipi Benzeri Değil Cadillac’ın Kendisi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın fotoğraflarını paylaştığı yerli otomobil prototipi, Cadillac’a benzerliğiyle tartışma yarattı. Ancak bu yerli otomobil Cadillac’ın benzeri değil, kendisiydi. Otomotiv endüstrisinde benzer uygulamalar özellikle uzak doğulu üreticilerin büyümeye başladığı yıllarda çokça yapıldı. Buradaki tartışma, sadece platformu kullanılıp, seri üretime geçildiğinde görünümü tamamen değişeceği söylendiği halde, paylaşılan fotoğrafların bir başka ve artık üretilmeyen modele ait olmasından çıktı.

Yerli Otomobil Benzerlik

Yoldaki Araç Saab 9-3

TÜBİTAK’ın paylaştığı görüntülerde, fotoğraftakilerin aksine bir Cadillac değil de, platform kardeşi Saab 9-3’ün kullanılmış olması da dikkat çekiciydi. Bu da, kurumun söz konusu araçları kullanarak, muhtemel seri üretim araçta kullanılacak olan güç ünitelerin testlerini gerçekleştirdiği fikrini güçlendirdi. Seri üretimde değişeceği duyurulduğu halde, bu araçların neden kamufle edilerek gizlendiği ise anlaşılamadı.

Yerli Otomobil Saab 9-3

Hâlâ Kullanılan Güncel Bir Platform

Yerli otomobilin üzerine inşa edileceği belirtilen, GM’nin Epsilon Platformu, kullanıldığı dönemde oldukça sevilen otomobillerin altyapısını oluşturdu. Bunlar artık üretilmeyen GM’nin Saab 9-3, Cadillac BLC modelleri ile Fiat Grubu’nun başarılı modeli Alfa Romeo 159 idi. Her iki üreticinin de bu platformu hâlâ kullanma hakkına sahip olduğu da biliniyor. GM’nin premium crossover modelleri Lambda and Theta ile 2016 yılında pazara çıkacak olan yeni Chevrolet Malibu’da da aynı platform kullanılıyor.

Yerli Otomobil Üretimi Sakarya’da Yapılacak

Yerli otomobil üretiminin Sakarya’daki otomotiv ihtisas bölgesinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Tüm paydaşlar, bu bölgede toplanacak. Yerli otomobilin 3 yıllık üretim sürecinin ardından 2019 yılında banttan inmesi planlanıyor. Yerli otomobil, 2020’de satışa sunulacak.

 

Benzerlik Normal, Üretimde Değişir

Protipi (ilk örnek) TÜBİTAK tarafından üretildiği belirtilen yerli otomobilin kamuflaj desenli ilk görüntüsü, Sanayi Bakanlığı’nın sosyal medya hesapları üzerinden yüzünü gösterdi. Sedan tipi yerli otomobil prototipinin paylaşılmasıyla birlikte, aracın 2006 model Cadillac BLS ile büyük benzerlikler taşıdığına yönelik yoğun bir tartışma başlayınca Sanayi Bakanlığı yetkilileri, otomotiv sektöründe “sıfırdan yeni bir şey üretilmediğini” savunarak şunları söyledi:

Her Türlü Mülkiyet Hakkı TÜBİTAK’ta

“Otomotiv sanayiinde zaten pek çok firma ortak parça (komponent) kullanıyor. Bu tür benzerlikler normal. Üretim yapılacak model bambaşka olacak. Araç ileride evrim geçirecek. Üretimi yapacak özel sektör kendi projesini ortaya koyacak. Yerli otomobilin her türlü patent, fikri mülkiyet ve IP hakkı TÜBİTAK’ta. Araç her şeyi ile Türk malı olacak ve Türkiye’de gerçekleştirilecek. Yazılımdan donanıma kadar bize ait olacak.”

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir