Chery OMODA 5 SUV Modeli Tanıtıldı

Chery, Türkiye pazarına girme hamlesini, 3 SUV modelinin eş zamanlı katılımıyla, Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirdiği test sürüş etkinliğiyle hızlandırdı. Etkinliğe […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2023 saat 18:59

Chery, Türkiye pazarına girme hamlesini, 3 SUV modelinin eş zamanlı katılımıyla, Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirdiği test sürüş etkinliğiyle hızlandırdı. Etkinliğe katılan basın mensuplarının yakından inceleyerek, yol koşullarında da ilk kez denedikleri OMODA 5, TIGGO 7 PRO ve TIGGO 8 PRO modelleri, 2023’te Türkiye yollarıyla buluşacak Chery markasına dair tasarım, teknoloji ve konfor gelişimini gözler önüne serdi. Chery’nin AB pazarına yönelik stratejisinin önemli bir ayağı olan Türkiye, geleceğe dönük olarak, yenilikçi ürünlerin sunulmaya devam edilmesinin planlandığı ülkelerin başında geliyor. Araç hakkında yorumlarımı paylaştığım Reels Videsounu buradan izleyebilirsiniz.

3 Farklı SUV Modeli 2023’de Türkiye’de

Türkiye pazarına iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan Chery; OMODA 5, TIGGO 7 PRO ve TIGGO 8 PRO modellerini, Intercity İstanbul Park’ta basın mensuplarına özel bir etkinlikte ön kullanıma sunarak araçların teknolojileri, kalitesi ve konforunu gözler önüne serdi. Üç farklı SUV modeli yakından inceleyerek test sürüşleri yaptık ve “Chery Teknolojisi”nin geldiği üst düzey seviyeye tanık olduk.

İlk tanıtım lansmanından sonra özellikle incelemek için heyecanlandığım Cherry modelleri Türkiye’de satış konusunda ciddi bir öncelik alabilir. Bunun en büyük nedeni rakiplerinin araç stoklarında problem yaşamaları. Özellike test sürüşü sırasında beğendiğim Chery OMODA 5 SUV aracı hem içinde kullanılan malzemesi hem de sürüş sırasında yaşattığı deneyimle benim bireysel beğenimi kazandı.

1.6 TGDI motor ve 7 ileri DCT otomatik Şanzıman

Öncelikle Chery firmasının çok akıllıca uyguladığı bir stratejiden bahsetmek istiyorum size. Türkiye’ye gelen araçlar henüz Demo seviyesinde ve bol bol geri bildirim alıyorlar. Özellikle araçların deneme sürüşleri sırasında bize yaşattığı hissiyatlar ve sürüş sırasındaki izlenimlerimizi bol bol toplayan ekipler test sürüşü sonrasında da bir anket düzenleyerek bizden sorulara cevap vermemizi ve görüşlerimizi aldılar.

Bu Araçlar İlginizi Çekebilir

İç Görünüm Chery Omoda 5

Test sürüşleri sırasında Chery OMODA 5, TIGGO 7 PRO ve TIGGO 8 PRO modelleri, markanın bu zamana kadar ürettiği en gelişmiş teknolojileriyle donatılmış durumda olduğunu söylemem lazım. Her üç model de Chery tarafından geliştirilen üçüncü nesil ACTECO serisi 1.6 TGDI motorla donatılmış durumda. Bu motor, maksimum 197 beygir maksimum güç ve 290 Nm tork üretiyor.

Lansman sırasında modern teknolojinin nimetlerinden yararlanarak üretilen bu motorun, iHEC yanma sistemi gibi beş temel teknoloji sayesinde yüzde 41 termal verimlilikle Çinli motorlara öncülük ettiği ve “Yılın En İyi 10 Motoru” arasında yer aldığını da söylemem lazım. Bu motorla birlikte kombine edilen ıslak çift kavramalı GETRAG 7DCT olarak adlandırılan şanzıman, motorun gücünü yola etkin bir şekilde aktarırken yakıt ekonomisini de desteklemiş. Test sürüşleri sırasında uzun bir yol testi yapamadığımız için sadece verilen bilgilerden yola çıkarak size bu detayları sunuyorum. OMODA 5’ın yakıt tüketimi konusundaki verileri sizinle uzun bir test sürüşü yaptığımda tekrar vereceğim. İster ani şerit değiştirme manevraları olsun, ister orta devirlerde ani hızlanmalarda olsun, güç aktarma sistemi, gaz emirlerine anında hızlanma ile cevap veriyor ve hızlı vites geçişleriyle sürüş keyfini verdiğini söyleyebilirim.

Chery Omoda 5 yakıt Tüketimi

51 litrelik depoya sahip olan Chery Omoda 5 yakıt tüketimi bilgileri şu şekilde. Şehir içinde ortalama 100 km de 9.80 lt, şehir dışında 100 km de 7.60 lt ve ortalama tüketimine baktığımızda da 9.10 lt yakıt tüketimi olduğunu görüyoruz.

Chery OMODA 5, Tamamen Yeni Bir Deneyim Başlatıyor!

diğer iki modelden daha çok Chery OMODA 5 benim en çok dikkatimi çeken araç oldu. Omoda 5 Chery tarafından geliştirilen ilk küresel araç olma ünvanını da elinde bulunduracak. Müşteri beklentilere uygun olarak ürerilen Chery OMODA 5’ı tanımlamak gerekirse genç, yeni, göz alıcı ve iddialı tasarımına ek olarak zengin ekipmanıyla kısa zamanda çok sayıda talep alacağını düşünüyorum. Özellikle yollarda görmeye başladığımızıda yenilikçi tasarımıyla bir anda takipçilerinin dikkatlerini toplayacaktır. Chery Omoda 5 ülkemizde 3 farklı paket seçeneği ile satılacak. Bunlar ;

Omoda 5 Paket Seçenekleri 

 • 2023 Chery Omoda5 SUV – Comfort
 • 2023 Chery Omoda5 SUV – Excellent
 • 2023 Chery Omoda5 SUV – Luxury

Chery Omoda 5 Donnaım Özellikleri - Yakıt Tüketimi - Chery luxury

2023 Chery Omoda 5 Özellikleri

1.6 TGDI motor ve 7DCT şanzıman kombinasyonu yüksek çekiş gücüyle heyecan uyandıran bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Özellikle orta devirlerden itibaren kendini daha da belirgin bir şekilde hissettiren çekiş gücü, devir seviyesiyle birlikte artarak devam ediyor. Yüksek çekiş gücü tüm devir bandı boyunca sürücüyü heyecanlandırmaya devam ediyor. OMODA 5 orta panel üzerinde EKO/Normal/Spor olmak üzere üç sürüş modu sunuyor.

 • Spor modu; daha canlı bir sürüş deneyimi için motoru minimum 2000 d/d seviyesinde tutuyor. OMODA 5, 0-100 km/s hızlanmasını 7,8 saniyede tamamlayarak sınıfında öne çıkan bir performans ortaya koyuyor. Motorun yüksek güç üretimi ve sağladığı performansa ek olarak OMODA 5, sürüş anında da üstün sürüş keyfiyle öne çıkıyor.

OMODA 5’in güçlü şasisi ve gergin süspansiyon kurulumu, virajlarda gerekli olan tutuşu sağlarken aynı zamanda tümseklerde ve bozuk zeminlerde üstün sönümleme becerileriyle gelişmiş bir konfor seviyesi sunuyor. OMODA 5 ile ilgili genel olarak düşüncem “Düşük hızlarda hafif ve kıvrak; yüksek hızlarda da dengeli bir sürüş verdiği yönünde. İstanbulPark da gerçekleşen yol sürüşünde hız kesme bariyerlerinden geçerken özellikle süspansiyonların Spor Mode da sert olmasından kaynaklı hissiyat farklılıklarını Eco Moduna göre çok ciddi hissettik. Direksiyon sistemi yüksek geri bildirim seviyesiyle sürüş keyfini destekliyor diyebilirim.

OMODA 5, akıllı sürüş yardımcıları açısından L2.5 akıllı sürüş seviyesiyle sınıfına öncülük etmeye hazır. Ayrıca, OMODA 5’de kullanıma sunulan Sürücü İzleme Sistemi (DMS), Chery tarafından tanıtılan önemli bir teknolojik yenilik. Araç içi kamera, sürücünün yüz ifadelerini gerçek zamanlı olarak izliyor, uyku hali veya dikkat dağınıklığı algıladığında sürücüyü uyarıyor.

Chery Omoda 5 Teknoloji Özellikleri

Kör Nokta Algılama (BSD) ve Arka Çapraz Trafik Uyarısı (RCTA) bunlardan bazıları. Bu teknolojiler geri-geri giderken ve şerit değiştirirken daha sezgisel uyarılar sağlıyor. Bunun dışında Kapı Açma Uyarısı (DOW), park anında kapıları açarken olası çarpışmalara karşı uyarıyor ve kazaları etkili bir şekilde önlüyor. Ayrıca Uyarlanabilir Hız Sabitleyici (ACC), Şerit Takip Asistanı (LKA) ve diğer akıllı sürüş destek işlevleri de kullanıma sunuluyor.

Araç içinde en çok dikkat çeken sistemlerden biri de SESLİ KOMUT sistemi. Önümüzdeki günlerde bir çok aracın sistemine entegre etmesini beklediğimiz bu sesli komut sisteminin de çok iyi çalıştığını söyleyebilirim. Lansman sırasında bir çok basın mensubu bu sistemi bol bol deneyimleyerek videolarında yer verdiler. Benim de en çok dikkatimi çeken konulardan biri aracın içinde bulunan alanlar oldu. Özellikle çift gözlü araç şarj etme alanı sadece sürücü için değil yolcular içinde bol bol alanlar tasarlandığının göstergesi. Bunlara ek olarak arka yaşam alanınında konforlu olduğunu söylemem lazım. Test sürüşü sırasında pistin etrafında bulunan yolda 3 tur arka oturarak yolculuğun tadını çıkardığımı söylemem lazım.

2023 Chery OMODA 5 Türkiye Fiyatı

Türkiye’de 2023 itibari ile OMODA 5 büyüklüklerinde bir SUV almak isterseniz 1 milyon TL den fazla bir tutar ödemek zorundasınız. Özellikle ÖTV ile birlikte ciddi indirimler yapılmış olsa da önümüzdeki günlerde SUV araçlara ciddi bir fiyat farkı olacaktır. Bununla birlikte biz genel olarak Chery’in Türkiye girişi sırasında ciddi bir tanıtım yakalamak için aracın piskolojik fiyat sınırlarına dikkat edeceğini düşünüyoruz. Chery’in, Türkiye’de satış performansı yakalaması için aracı 980 bin TL ile 1.2 milyon TL bandı arasında bir fiyat aralığına yerleştirmesi ve rakiplerine burada da üstünlük sağlaması gerektiğini düşünüyorum.

Chery OMODA 5 Fiyatlar Açıklandı

Ocak ayında yapılan lansman sonrasında merakla beklenen OMODA 5 Lansman Fiyatları açıklandı. Güncel satış fiyatlarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yorumlar

 • Adnan polat dedi ki:

  Araç piyasada yok

 • Yorum Yaz

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir