Dizele İndirim 40 Kuruş!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geçilmesine karar verildiğini, bu çerçevede dağıtıcı ve bayi paylarının toplamının benzin […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 22 Mart 2014 saat 19:38

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geçilmesine karar verildiğini, bu çerçevede dağıtıcı ve bayi paylarının toplamının benzin ve motorinde litrede 37 kuruşa indirilerek sınırlandırıldığını bildirdi.

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, hâlihazırda dağıtıcı ve bayii paylarının toplamı motorinde 50-52 kuruş, benzinde ise 44-45 kuruşa varıyor. Buna göre, motorin türlerinde (katkılı-katkısız) 17 ila 22 kuruş, benzin türlerinde ise 5 ila 13 kuruşa varan indirimler yapılması bekleniyor. Tavan fiyat kararının Resmi Gazete’de bir ya da iki gün içinde yayımlanması planlanıyor. İlgili kanun gereği, tavan fiyat uygulaması ilk etapta iki ay ile sınırlı ancak süre sonunda EPDK’nın süreyi uzatması da mümkün.EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, geçen hafta tüm akaryakıt dağıtım şirketlerine gönderdiği yazıda, benzin ve motorinlerde katkılı ve standart ürün arasındaki fiyat farkının yüksek olduğu uyarısı yapmış, bu farkın makul düzeye indirilmesini talep etmişti. Bunun üzerine katkılı motorin ürünlerinde 6 ila 7 kuruş civarında indirimler yapılmıştı. Dün ise serbest piyasa kaynaklı 6-7 kuruşluk ikinci bir indirim yapıldı. Böylece katkılı motorindeki toplam indirim 11-12 kuruşu buldu. Tavan fiyatına bağlı yapılacakla indirimle birlikte motorin fiyatındaki toplam düşüş 30 kuruşu aşmış olacak.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir