Marka Tarihçesi

Mercedes-Benz, 1926 yılında Karl Benz’in şirketi Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler’in şirketi Daimler Motoren Gesellschaft’in birleşmesi sonucu kurulmuş otomotiv ve motor markası. Almanya`nın Stuttgart şehrinde kurulmuştur.

Yıldız Şeklinde Amblem Nasıl Oldu

Şirketin kurucusu Karl Benz, Deutz’daki motor fabrikasındaki görevinin ilk yıllarında, Köln ve Deutz manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş, eşine yazdığı mektuplarda bu yıldızın günün birinde başarıyı ve gücü temsil edeceğini ve fabrikasının üzerinde parlayacağını söylemişti. Yıldız Daimler’in, motorlu araçların “karada, suda, havada” evrenselliğini simgelemektedir.

1916 yılında yıldızın etrafı, içinde dört küçük yıldızın ve Mercedes isminin yer aldığı bir daireye çevrildi. 1926’da Daimler-Benz birleşmesi ile Benz’in defne yapraklarından çelengi yıldızın etrafını sardı.

Markanın Önemli Modelleri : A Serisi, B Serisi, C Serisi, CL Serisi, CLA Serisi, CLC Serisi, CLK Serisi, CLS Serisi, E Serisi, G Serisi, GL Serisi, GLA Serisi, GLB Serisi, GLC Serisi, GLE Serisi, GLK Serisi, GLS Serisi, M Serisi, R Serisi, S Serisi, Maybach S Serisi, SL Serisi, SLC Serisi, SLK Serisi, SLS AMG Serisi, AMG GT Serisi, V Serisi, X-Serisi, Vito


Mercedes GLB-Serisi Tarihçesi

Mercedes-Benz GLB-Serisi, 10 Haziran 2019 tarihinde Utah Park City’de Alman üretici Daimler AG tarafından tanıtılan bir ön motor, önden veya dört tekerlekten çekişli beş kapılı lüks subcompact crossover SUV olarak karşımıza çıktı. Nisan 2019’da ilk defa Şanghay Otomobil Fuarı’nda konsept otomobil halka açık olarak tanıtıldı. GLB, GLA Serisi ile daha büyük GLC Serisi SUV arasında konumlandırılmıştır. Siparişler için lansman tarihi Temmuz 2019’da başladı. Üretim, 2020 model yılı için 2019’un sonunda başladı. Kasım 2019’da ise Meksika’da satışa sunuldu.

X247 GLB-Serisi, W177 A-Serisi ve H247 GLA-Serisi ile aynı önden çekişli MFA2 platformunu kullanır, ancak dingil mesafesi 10 cm daha uzundur ve ekstra pratiklik sağlar. Sonuç, 4.63 metrede X253 GLC-Sınıfından sadece 22mm daha kısa olmasıdır. Ayrıca motorunu 2.0L M260 turbo şarjlı sıralı 4 A-Serisi ile paylaşır. Mekanik olarak standart dört tekerlekten çekiş ve sekiz ileri çift kavramalı otomatik şanzımana sahiptir. X253 GLC’ye benzer şekilde boyutlandırılmasına rağmen, X247 GLB daha iyi alan dağılımı nedeniyle üç sıra oturma kapasitesine sahip olabilir.

GLB, daha büyük X167 GLS-Serisi ve eski kutu şeklindeki X204 GLK-Serisi’nden esinlenen kare, açısal bir stile sahiptir. İsteğe bağlı uyarlamalı sönümlemeli bir MacPherson gergi önü ve çok bağlantılı arka süspansiyona sahiptir. İçeride, geniş ekran kokpit ve MBUX arayüzünün en son sürümü yer alıyor.