Marka Tarihçesi

Mitsubishi, Japonya merkezli bir şirketler grubudur. Tarihsel kökeni 1870-1947 yılları arasında var olan ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’nın işgali sırasında dağıtılan birleşik bir şirket olan Mitsubishi zaibatsudur.


Mitsubishi Lancer Tarihçesi

Mitsubishi Lancer Evolution (Lan Evo veya sadece Evo olarak da bilinir), Mitsubishi tarafından 1992-2016 yılları arasında üretilen ve Lancer’ın yüksek performanslı olan Lancer spor kompakt otomobil modelidir. Lancer Evolution’un günümüze kadar on adet nesli olup her modelin tanımı Romen rakamı ile belirtilmiştir. Evo’nun tüm nesillerinde iki litre hacimli turbo şarjlı motor ve dört tekerlekten çekiş sistemi bulunmaktadır

Lancer Evolution, başlangıçta sadece Japonya pazarı için düşünülmüştü ancak piyasada gri ithalat yolu ile yüksek talep görmesi nedeniyle 1998 yılından itibaren Avrupa pazarında Ralliart bayilerinde satışa sunulmaya başlanmıştır. Mitsubishi, Lancer Evolution’un rakibi olan Subaru Impreza WRX STi’nin ABD pazarındaki satış başarısına tanık olduktan sonra 2003 yılında Evo’nun sekizinci neslini ABD’ye ihraç etmeye karar vermiştir.2

 

Mitsubishi, 2005 yılında şirketin Avrupa tasarım merkezinde Ömer Halilhodžić tarafından tasarlanan Concept-X adıyla 39. Tokyo Otomobil Fuarı’nda yeni nesil Evolution’un konsept versiyonunu tanıttı.[17] Daha sonra Mitsubishi, 2007 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (NAIAS) ikinci bir konsept otomobil olan Prototype-X’i tanıttı.[18] Evolution X, Lancer’ın sekizinci nesile geçiş yapmasının ardından satışa sunuldu.

Mitsubishi Lancer 2007 – 2016

Lancer Evolution X sedan; yeni tasarlanmış, tamamen alüminyum alaşımlı GEMA 2.0 L turbo şarjlı 4B11T sıralı dört silindirli motora sahiptir. Evo X’in güç ve torku, piyasaya bağlı olup aracın tüm modelleri en az 276 bg gücündedir.

Aracın Kuzey Amerika modelinde güç biraz daha fazlayken Birleşik Krallık modelleri ise FQ rozeti taşıyan önceki MR modellerine uygun olarak Mitsubishi UK tarafından elden geçirilmiştir ve bu modellerin motor gücü 300-360 bg arasındadır.

Araç; standart beş ileri manuel şanzımanın yanı sıra Mitsubishi’nin, direksiyona monte edilmiş magnezyum alaşımlı vites değiştirme kanatçıklarına sahip yeni 6 ileri yarı otomatik SST çift kavramalı şanzımanına sahiptir. Bu şanzıman, önceden Evolution VII GT-A ve Evolution IX Wagon’da kullanılan otomatik şanzımanın yerini aldı. Ayrıca araç, önceki nesillerde kullanılan Mitsubishi AWC sisteminin gelişmiş bir versiyonu olan S-AWC adlı yeni bir tam zamanlı dört tekerlekten çekiş sistemine sahiptir.Bu sistem, arka tekerleklere farklı miktarlarda tork göndermek için tork vektörleme teknolojisini kullanmaktadır. Lancer Evolution X, Mitsubishi’nin yeni nesil RISE güvenlik organını da içermektedir.

Tarihe Mutlu Bir Son

Mitsubishi’nin SUV ve elektrikli araçlara odaklanmaya çalışması üzerine Lancer Evolution’un üretiminin sonlandırılmasına karar verildi. Bir veda serisi olarak 2015’te Evolution X Final Edition, sınırlı özelleştirme seçenekleriyle 1,000 modelin üretildiği Japonya’da satışa sunuldu. Ek olarak 150 adet Avustralya pazarına, 350 adet Kanada ve 1.600 adet ABD’de satıldı. Evolution X’in üretimi Mayıs 2016 tarihinde sona erdi.