Renault Yeni Gözdesi Talisman

Renault’un Yeni Gözdesi Talisman Renault firmasının geçen haftalarda duyurduğu yeni sedan modeli Talisman’ı ayrıntılı bir şekilde otomobil severlerin ilgisine sundu. Fransız […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 17 Temmuz 2015 saat 13:38

Renault’un Yeni Gözdesi Talisman

Renault firmasının geçen haftalarda duyurduğu yeni sedan modeli Talisman’ı ayrıntılı bir şekilde otomobil severlerin ilgisine sundu. Fransız üreticinin uzun yıllardır segmentinin en iyileri arasında bulunan sedan kasaya sahip Laguna modelinin yerini alan Talisman, sade ancak yenilikçi bir anlayışına sahip.

Renault-Talisman-6

Laguna’nın nispeten kaba çizgilere sahip gövde yapısından sıyrılan Talisman, Clio da olduğu gibi küçük dokunuşlar ile Coupe görünümlü bir sedanla karşımıza çıkıyor. Otomobilin daha keskin görünen D sütunu bunu sağlayan en önemli unsur gibi gözüküyor. Yeni nesil araçlarının tamamında kullanıma sunulan büyük logo kullanımı Talisman modelinde de dikkatlerden kaçmıyor. Bununlar birlikte büyük LED farlar, farların alt kısmından kıvrımlı bir şekilde devam eden gündüz farları, geniş ızgara yapısı, camı çerçeveleyen krom kaplamalar diğer orjinal detaylar arasında.

Talisman İç Tasarım

Otomobilin içine girdiğimizde ise Kadjar modeli ile kullanıma sunulan 2. nesil R-Link 2 bilgi eğlence sistemiyle donatılmış dokunmatik ekran, tamamen dijital bir gösterge paneli, Bose imzalı surround ses sistemiyle karşılaşıyoruz. Bugüne kadarki modellerde yatay bir ekran kullanılırken Talisman iç dizaynında dikey ekran karşımıza çıkıyor. Bu dikey tasarım Tesla modellerinde gördüğümüz kullanıma biraz benzemiş diyebiliriz.  Kadjar’da gördüğümüz dijital kadran tasarımı  aynı şekilde Talisman modelinde de geliyor. Zevkinize göre tasarımını değiştirebilirsiniz.

Renault-Talisman-ic-1

Ayrıca bu alandaki sportif görüntü arabaya başka bir hava katmış. Hava demişken orta konsolda bulunan hava kanalları da konsola çok iyi yerleştirilmiş. Aynı şekilde klima kontrol kumandaları orta konsolda göze hemen çarpıyor. Teyp kontrol kumandaları gibi durması arabaya binen yabancılar için kötü bir alışkanlık olsa da bu yönde yapılan iyileştirmeler oldukça çarpıcı.

Renault-Talisman-kadran

Talisman’ı alırken dilerseniz opsiyonlu paketler arasında koltuk ısıtma, otomatik koltuk harketleri sağlayıcı ve iç tasarımda renk seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Standart pakette ise her zamanki kalitesinde bir plastik ile karşılaşmak olası bir durum. Vites kutusunun yanında ve arka tarafında küçük eşyalarınız için oldukça fazla yere sahip Talisman otomatik park freni ve kullanım tipileri (Sport, Normal, Agresif) sunuyor.

Geniş iç hacmiyle konfor anlamında da eksiği bulunmayan Talisman, 608 litrelik bagaj hacmiyle Passat’ın bile önünde.

Talisman Motor Seçenekleri

Renault, Talisman’ın kaputunun altına denzinli ve dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği sunarak piyasaya girmeye hazırlanıyor. İlk aşamada 150 ve 200 beygir olmak üzere iki adet turbo beslemeli benzinli motor seçeneği yer alıyor. Dizel tutkunları için ise 110 ve 130 beygirlik motorlar yer alıyor. Her iki motor seçeneği de çift kavramalı şanzımanla destekleniyor.

Eylül ayındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan Renault Talisman bu yılın sonlarına doğru satışa sunulacak. Otomobilin fiyat seçenekleri henüz belli değil.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir