Hyundai Kona Elektrikli Modelini Satışa Sundu

Birçok otomotiv üreticisi gibi Hyundai’de elektrikli modellerini ülkemizde satışa sunmaya başladı. Ülkemizde  2018 de satışa sunulan içten yanmalı motora sahip […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 24 Nisan 2022 saat 12:35

Birçok otomotiv üreticisi gibi Hyundai’de elektrikli modellerini ülkemizde satışa sunmaya başladı. Ülkemizde  2018 de satışa sunulan içten yanmalı motora sahip olan kompakt SUV sınıfındaki Hyundai Kona, 2020 yılında üretilen Elektrikli modeli olan Kona Elektrik Türkiye’de satışa sunuldu.

Kona Elektrik Tasarım’a Bakış

Genel hatlarıyla ve çizgileriyle aynı sınıfta üretildiğini gözlemlediğimiz Elektrikli Kona’nın bazı dış görünüş farklılıkları bulunuyor. Akıcı aerodinamik tasarım sağlamak için sade ve akıcı ön tasarım sunan Kona Elektrik, elektrikli ruhunu da yollarda dikkat çekecek şekilde sergiliyor. Optimum aerodinamik özellikler sağlayan şık çizgilerin estetiği, benzersiz kapalı ızgara ile tamamlanırken, ön taraftaki far gurubunun da bu tasarıma uyum sağladığını görüyoruz. Kapalı ızgaranın göz alıcı tasarımı, benzersiz yeni LED farlar ve şık bir şekilde yanlara doğru uzanan keskin Gündüz Farları ile tamamlanıyor.

Daha keskin, daha sade ve daha uyumlu ön tasarım ile omuz kıvrımları arasındaki görsel bağlantı KONA Elektrik’in sportif siluetini vurgulayarak, benzersiz bir yan görünüm ortaya koymuş. Aracın arkasına geçtiğimizde ise KONA Elektrik’in şık ve aerodinamik tasarım teması, dinamik bir görünüme sahip ince LED stop lambaları ile vurgulanan arka tamponda da göze çarpıyor.

Kona’nın benzinli versiyonlarında plastik olarak gözlemlediğimiz çamurluklardaki davlumbazların gövde rengi ile aynı uyumu yakalaması sağlanmış. Aracın giriş versiyonunda 17 inç alaşımlı jantlar sunuluyor. Bu jantlar aynı zamanda verimliliği arttırmak için de kapalı bir tasarım sergiliyor.

Arka tampon ve kaplaması

Şık arka tampon, gövde rengindeki iddialı çamurluk davlumbazları ile mükemmel bir uyum sergiliyor. Tıpkı ön bölümde olduğu gibi, tasarım çizgileri dikkatleri tamamen yeniden tasarlanmış tampon kaplamalarına çekiyor.

KONA Elektrik, aracın tasarımını kişisel stilinizi yansıtacak şekilde uyarlamanıza olanak tanıyor. Şimdi KONA Elektrik’in göz alıcı siluetini tamamlamak için toplam 10 gövde rengi arasından seçim yapabilirsiniz. Bu seçenekler, tasarımı daha fazla kişiselleştirmenize olanak sağlayarak kendi stilinizi mükemmel şekilde yansıtan bir araç tasarlama fırsatı sunuyor.

Kona Elektrik İç Tasarım

İç hacimden ödün vermeyen ferah iç tasarımıyla KONA Elektrik, sınıfının çok ötesinde bir ferahlık düzeyi sunuyor. Tepeden tırnağa yüksek kalitedeki malzemelerin kullanıldığı duygulara hitap eden ve kendinizi her sürüşte iyi hissetmenizi sağlayan bu iç mekânda olağanüstü konforun ayrıcalığını deneyimleyeceksiniz.

Elektrikli Kona 10,25 inç Gösterge Paneli

Kokpite çok daha teknolojik bir görünüm kazandıran tamamen dijital 10,25 inçlik gösterge paneli, temel sürüş bilgilerini, en iyi görebileceğiniz yer olan ön ve orta bölümde gösteriyor. Batarya şarj durumu ve güncel güç kullanım seviyesi gibi elektrikli güç aktarım mekanizmasıyla ilgili bilgiler de sağ tarafta konumlanan kadran içerisinde bulunuyor.

KONA Elektrik’in sürüş dinamiklerini ve hissini tek bir düğmeye basarak anında ayarlayabilir, Normal, Eco veya Sport modlarından dilediğinizi seçebilirsiniz. Tamamen dijital 10,25 inçlik dijital gösterge panelinin renk temaları da, seçtiğiniz sürüş moduna bağlı olarak değişir. Farklı bir görünüm için ek bir Cube arayüz tasarımı da mevcuttur.

Bunlara ek olarak orta konsolda bulunan 10,25 inç dokunmatik ekranı, araç özelliklerine, bilgi eğlence sistemine, navigasyona ve akıllı telefon yansıtma özelliği sayesinde en sevdiğiniz uygulamalara ve müziklere kolaylıkla erişebilmenizi sağlar.

Elektrikli Araçlar

 

Kona Elektrik Performans

Gelecekteki yolculukların nasıl olacağını merak ediyorsan, onunla elektrikli sürüşün keyfini denemelisin. Tamamen elektrikli güç aktarım mekanizmasının sağladığı 395 Nm tork sayesinde oldukça seri bir performans sunan KONA Elektrik, 0’dan 100 km/saate yalnızca 7,9 saniyede ulaşarak son derece keyifli bir sürüşe olanak tanıyor. 305 km’ye kadar sürüş menziline sahip 39,2 kWh batarya veya tek şarjla 484 km’ye kadar menzil sunan 64 kWh versiyon ile iki farklı motor seçeneği arasından tercih ettiğiniz gücü ve menzili seçebilirsiniz.

*WLTP döngüsüne göre menzil. Yol koşullarına, sürüş tarzınıza ve sıcaklığa bağlı olarak sürüş menzilinde küçük değişiklikler olabilir. Araçta kullanılan lastiklerin tipi de menzili etkileyebilir. Teknik veriler nihai değildir. 0’dan 100 km/saate hızlanma değeri 64 kWh batarya için 7,9 saniye, 39,2 kWh batarya içinse 9,9 saniyedir.

KONA Elektrik, 64 kWh batarya ile 484 km’ye* varan gerçek anlamda etkileyici bir menzil; 204 PS motor gücü ve 395 Nm tork değerinde üstün bir güç sunuyor. Aracın genel tasarımına akıllı bir şekilde entegre edilen batarya grubu sayesinde iç mekân tasarımı hacimden ödün vermek zorunda kalmıyor.

Sportif Performans

0’dan 100 km/saate yalnızca 7,9 saniyede ulaşan KONA Elektrik, son derece keyifli bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Ayrıca KONA Elektrik 64 kWh batarya versiyonuyla, 167 kmh azami hız sunuyor.

Batarya Standart Versiyon

KONA Elektrik’in 39,2 kWh batarya versiyonu, 305 kilometreye varan menzili ve 395 Nm torku ile ilk saniyeden itibaren tam güç sunarak sürüşü keyifli hâle getiriyor. Üstelik, akıllı bir şekilde entegre edilen batarya ünitesi sayesinde iç hacimden ödün vermenize gerek kalmıyor.

155 km/sa azami hız sunan ve 0’dan 100 km/saate yalnızca 9,9 saniyede ulaşan 39,2 kWh bataryaya sahip standart versiyonu ile KONA Elektrik ile tüm sürüşlerde benzersiz bir keyif sunuyor.

Elektrikli güç aktarım mekanizmasının dikkatli ve uyumlu şekilde bir araya getirilen bileşenleri, mükemmel sürüş özellikleri ve kullanışlı bir günlük sürüş menzili sağlamak üzere yapılandırıldı.

Bu Araçlar İlginizi Çekebilir

Lityum iyon polimer batarya

KONA Elektrik’in lityum iyon polimer bataryası, geleneksel bataryalara kıyasla daha düşük bellek hassasiyeti ve mükemmel şarj verimliliği sunuyor. KONA Elektrik’te 64 kWh batarya, 204 PS (150 kW) güç sağlayan elektrikli motorla bir araya getirilirken, 39,2 kWh batarya ise 136 PS (100 kW) güç sağlayan bir elektrikli motorla sunuluyor.

Rejeneratif Fren

Aracı yavaşlatmak için elektrikli motoru kullanarak bataryayı şarj etmenizi sağlayan KONA Elektrik, rejeneratif fren sistemleriyle sürüş sırasında menzili en üst düzeye çıkarmanıza olanak sağlıyor.

Geri kazanımlı fren sisteminden en iyi şekilde yararlanmak üzere optimize edilen freni ile KONA Elektrik, şarj durumunuzu daima sağlıklı bir seviyede tutmanıza yardımcı oluyor. Sürücü, direksiyonun arkasındaki frenleme kulakçıkları aracılığıyla rejeneratif frenleme seviyesini kolayca ayarlayabiliyor.

Seviye 0: Geri kazanımlı frenleme sistemi devrede değildir ve batarya şarj edilmez.
Seviye 1 ila Seviye 3: Seviyenin her artışında araç yavaşlama sırasında elektrikli motoru daha fazla kullanır ve bu sayede şarj gücü yükselir. Seviye ne kadar yüksek olursa, ayağınızı gaz pedalından çektiğinizde araç o kadar yavaşlar ve bataryayı şarj eder.

Akıllı rejeneratif frenleme sistemi, önde ilerleyen trafiğe reaksiyon vermek üzere geri kazanımlı frenleme seviyesini otomatik olarak kontrol etmek için araç içi radar sensörünü kullanır. Sistem ayrıca, KONA Elektrik’in yokuş yukarı ya da aşağı hareketini algılar ve kendini buna göre ayarlar.

Tek Kulakçık Modu

KONA Elektrik’in fren kulakçığını kullanarak, aracınızı aktif olarak frenlemek de mümkün. Sol fren kulakçığını çekip tutarak, geleneksel fren pedalına basmadan da aracınızı tamamen durdurabilirsiniz. Bu modda şarj gücü en güçlü seviyededir.

Evde ya da yolda, kolaylıkla şarj edin

Evinizdeki şebeke bağlantısına veya erişiminizde olan hızlı şarj istasyonuna bağlanarak KONA Elektrik ile çeşitli şarj olanaklarından ve şarj ucu tiplerinden kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

HIZLI ŞARJ SEÇENEKLERİ

64 kWh Batarya

100 kW doğru akım (DC) hızlı şarj istasyonu kullanıldığında, KONA Elektrik’in lityum iyon polimer bataryası yaklaşık 47 dakikada %10’dan %80 şarj seviyesine ulaşır. Araç 50 kW çıkış sunan bir istasyona bağlandığında bu süre 64 dakikadır.

39,2 kWh Batarya

100 kW doğru akım (DC) hızlı şarj istasyonu kullanıldığında, KONA Elektrik’in lityum iyon polimer bataryası yaklaşık 47 dakikada %10’dan %80 şarj seviyesine ulaşır. Araç 50 kW çıkış sunan bir istasyona bağlandığında bu süre 48 dakikadır.

Normal Şarj Seçenekleri

64 kWh Batarya

KONA Elektrik, evde kurulu bir Wallbox’a veya ev dışı AC şarj istasyonuna bağlandığında, uzun menzilli 64 kWh batarya ünitesi %10’dan %100 şarj seviyesine 10,5 kW üç fazlı araç içi şarj cihazı kullanılarak 6 saat 50 dakikada, 7,2 kW tek fazlı araç içi şarj cihazı kullanılarak ise 9 saat 15 dakikada ulaşır.

39,2 kWh Batarya

39,2 kWh batarya ünitesi, evde kurulu bir Wallbox’a veya ev dışı AC şarj istasyonuna bağlandığında %10’dan %100 şarj seviyesine 10,5 kW üç fazlı araç içi şarj cihazı kullanılarak 4 saat 20 dakikada, 7,2 kW tek fazlı araç içi şarj cihazı kullanılarak ise 6 saatte ulaşır.

Programlanabilir Şarj Sistemi

KONA Elektrik’te yalnızca birkaç dokunuşla tasarruf etmek mümkün! Yoğun olmayan saatlerde indirimli elektrik ücretlerinden en iyi şekilde yararlanmak ve güne tamamen şarj edilmiş bir batarya ile başlamak için merkezi ekrandaki Şarj Zamanı Rezervasyonu işlevini kullanarak şarj işleminin başlangıç ve bitiş saatlerini programlayabilirsiniz.

Eve dönüş yolculuğunda şehir içindeki hızlı şarj istasyonundan yararlanmak için bir Şarj Limiti belirleyin (örneğin, %50) ve gece saatlerinde uygulanan düşük elektrik ücretlerinden yararlanmak için bataryanın geri kalanını evde uyurken şarj edin.

Hyundai Kona Elektrik Türkiye Fiyatı Ne Kadar

2022 yılında satışa sunulan Hyundai Kona Elektrikli modeli şu anda ülkemizde 100 kW Progressive paketi ile kullanıcılarla buluşuyor. Elektrikli model 786.300 TL den başlayan Liste fiyatları ile lansman süresinde fiyatlandırılacak. Sonrasında fiyatların daha da yukarı çıkması bekleniyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir