Toyota Yaris Fiyat Listesi

Satılık Toyota Yaris modelleri, en güncel fiyatları ve donanım özellikleri ile yakıt tüketimi karşılaştırma analizleri kaclitreyakar.com da

Motor
Fiyat

Marka Tarihçesi

Toyota’nın Kuruluş Hikayesi. Toyota Motor Corporation’un tarihi de diğer birçok şirketinki gibi oldukça gösterişli ve sade. Toyota Motor Corporation 1933 yılında, Toyoda Automatic Loom şirketi kurucusunun mühendis oğlu Kichiro Toyoda tarafından bu şirkete bağlı açtığı otomobil bölümünde kuruldu.

Toyota’nın amiral gemisi Corolla her yıl en çok satış yakalatan araba olarak tarihe geçiyor. Bunun yanında Hybrit motor seçenekleri ile de öne çıkan Toyota CH-R , Yaris, Rav4 gibi modelleri ile yakıt tüketiminde en düşük seviyeleri görüyor. Hilux modeli ile arazide de gördüğümüz firma son olarak ticari araç kategorisinde Proace modeli ile giriş yaptı.


Toyota Yaris Tarihçesi

İlk nesli 1999-2005 yılları arasında satılan pazarlara bağlı olarak “Yaris” veya “Echo” adı ile satılmıştır. İlk nesil Yaris, Avrupa’daki Toyota ED2 stüdyosunda Sotoris Kovos tarafından tasarlanmıştır. İlk olarak, 1997 yılında yapılmış olan Frankfurt Otomobil Fuarında “Funtime” (Eğlence vakti) adıyla konsept olarak sunulmuştur.[5] 1998 yılında Yılın Japon Otomobili ödülünü almıştır.

2000 yılında çift hava yastıklı XP10 serisine Euro NCAP çarpışma testi yapıldı ve yetişkin yolcu koruma derecelendirmesinde 37 puandan 29, beş yıldız üzerinden dört yıldız aldı. 2002 öncesi modelde yaya güvenliği derecelendirmesinde dört yıldız üzerinden iki yıldız ve 13 puan aldı. Temmuz 2004’te, ANCAP XP10’u yalnızca sürücü hava yastıklı olarak denedi ve derecelendirmede 37 üzerinden 23.64 veya beş yıldız üzerinden üç yıldız verdi. Monash Üniversitesi’nin İkinci El Araç Güvenlik Derecelendirmeleri (UCSR)’ nin 2010 baskısına göre bir kaza durumunda XP10’un yolcular için “zayıf” güvenlik koruması olduğunu ve (beş yıldız üzerinden iki yıldız) sağladığını buldu.