İkinci El Araç Alımında Değişiklik

Ağustos 2020 tarihli resmi gazete yayını ile ikinci el araç alımında kurallar değişiyor. Tüketiciyi koruyacak yeni dönem artık başladı.

2016-Peugeot-3008
Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 16 Ağustos 2020 saat 12:01

Ülkemizde son dönemde araç üretiminin durması ile 0 araç olmamasından kaynaklanan 2. El Araç satışındaki araba fiyatlarının 0 araç fiyatlarından daha pahalı olması ile birlikte 2. El Araç alacaklar için yeni düzenlemeler getirildi. 15 Ağustos tarihli resmi gazetede yayınlanan haber ile 2. El araç satışlarında belge ve ihtiyaç değişiklikleri yapıldığına dair bilgiler yer aldı. Bu değişiklikler sonrasında; ikinci el araç satıcılarına yetki belgesi alınması zorunluluğu getirildi. Sadece sisteme daha önce kaydedilmiş olan resmi kayıtlı otomobil satıcılarında olacak “ikinci el araç satış yetki belgesine” başvurmak için son gün 31 Ağustos 2020.

2017-fiat-egea

Satış Yetki Belgesi Olmayan Ne Olacak?

Yeni düzenleme ile yetki belgesine sahip olmayanlar bir yıl içinde en fazla 3 adet araç satışı yapabilecek. Bu sayının üzerinde yapılan satışlar ticari faaliyet olarak değerlendirilecek. Bu durumda aracın satışından doğan satış bedeli ise bakanlıkça belirlenen Güvenli Ödeme Sistemi üzerinden yapılacak ve ek masraflar paranın aktarılacağı satıcı hesabından otomatik olarak düşülebilecek. 0 Model araç fiyatlarını görmek için tıklayın

Ekspertiz Raporuna Ne Oldu?

Satılan araçlar için ekspertiz raporu alma zorunluluğu da getirildi. Bu güne kadar ekspertiz raporunu alarak satış sırasında ibraz etmek yeterli idi. Ancak bundan sonra satış tarihinden en geç 3 gün içinde alınmış ekspertiz raporu sunulması zorunlu olacak. Ekpsertiz raporu zorunluluğu 8 yaşın üzerinde veya 160 bin kilometreyi geçen araçlar için uygulanmayacağı da açıkça belirtilmiş durumda. 2019 yılında satışa sunulan 2. el araçların araçların %35 den fazlasının 160 bin km üstünde olması da dikkat çekici durumda.

Araç Kiralama Şirketleri Ne Yapacak

Bilindiği üzere araç kiralama şirketleri 1 yıl araçları kullandırdıktan sonra ortalama 150-270 km arasındaki araçlarını 2. el araç pazarında satıyorlardır. Bu düzenleme ile birlikte Kiralama Şirketleri de bünyesinde yer alan yeni araçları 1 yıldan önce satışa çıkaramayacaklar.

Bu durumun araçların kiralanması sırasında km sınırı getirilmesi durumunu daha da arttıracak gibi gözüküyor. Şirketlerin uzun dönemli araçların km lerini bir noktada iyi seviyede tutmak istemeleri gerekecek ve km yükseldiği durumda 2. sene satışa çıkaracağı araçtan kaybedeceği bedeli kiralama tutarına eklemesi gerekecektir.

Yorumlar

 • Dursun Mıstıkoğul dedi ki:

  Araç alırken ekpertiz raporu var diye almıştım. Sonra raporun 1 yıl önce alındığını farkettim. Satıcı aynı rapor çıkacak zaten bir daha para vermeyelim dedi. Arabayı götürdük bir tanıdığımıza gösterdik sonra ben arabayı satın aldım. Neyse aracı satmam gerekti. Tabi adıma ekspertiz raporu olmadığı için yeniden aldım. Benim aldığım zamanki raporla alakası bile yoktu. Şimdi bu kanun ile böyle durumların olması da engellenmiş olacak çok güzel olmuş.

 • Anonim dedi ki:

  Araç kiralama şirketleri yandı. Bundan sonra 2 yıl minimum bu arabaları tutmak zorunda kalacaklar. Ohhh.

 • Yorum Yaz

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir