Peugeot 108 Küçük ama Çooook Büyük!

Dünya üzerinde araç sayısının artması, tek kişilik yolculuk sayısının fazla olması ve özellikle kalabalık şehirlerde park sorunları gibi nedenler bir […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 18 Şubat 2014 saat 22:19

peugeot-108-8-630x400Dünya üzerinde araç sayısının artması, tek kişilik yolculuk sayısının fazla olması ve özellikle kalabalık şehirlerde park sorunları gibi nedenler bir yana tüketiciler hafif fakat motoru güçlü araçları tercih etmeye başladılar. Otomotiv üreticileri pazardaki durumu iyi analiz etmiş olacaklar ki bir çok kategoride yer alan küçük segment araçların rekabeti oldukça kızışmaya başladı. Bildiğiniz gibi daha önce Citroen C1 ve Peugeot 107 kasa üretimi ile motor üretimi bantlarını paylaşmış ve ortak yapım bir araç üretmişlerdi. Her iki aracın satışı ülkemizde oldukça fazla olmuştu.

 

Peugeot 108 Küçük ama Çooook Büyük!

Ancak bu araçlar giriş seviyesi ve küçük iç hacimleri nedeniyle yerlerini kısa sürede bir üst segmente bıraktıkları için tercih edilmemeye başlandı. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi küçük ama iç hacmi büyük araçlardaki son dönem büyüyen trend Peugeot’u hareketlendirdi ve 108 otomotiv sektörü ile buluştu.

Hafiflikte O’nun Gibisi Yok!

Opel ADAM ile başlayan bu segmentin bir farklı versiyonu diye nitelendirebileceğimiz 108 tasarımında 308 den aldığı esinti ile üst sınıf bir araç izlenimi veriyor. 108 isteyenler için 3 kapılı isteyenler için 5 kapılı iki farklı versiyonda üretilmek ile yetinilmemiş ferah bir araç olabilmek için Cabrio model sınıfına da el atmış durumda. 840 kg ağırlığı ile neredeyse yola baskı yapmıyor diyebileceğimiz bir hafifliğe sahip olan 108 3,47 metre uzunluk ve 1,62 metre genişliğe sahip. Aracın cabrio modelinde bulunan kumaş tavanı 76 cm uzunluk ve 80 cm genişliği ile ferahlık sağlıyor. Tabi kumaş tavan denildiğinde herkesin içi biraz sızlasa da yeni teknolojilerde artık kumaş tavanların suya karşı dayanıklı olduğunu hatırlatmak gerekir.

O’nu Çok Seveceksiniz!

Far ve ön tamponlarda son zamanlarda kullanılan LED aydınlatmalara yer veren tasarımcılar 308’den görüntüyü bu noktaya da taşımış durumdalar. 3 silindirli motor seçeneğine sahip olan bu küçük dev 1 litre hacimli versiyonda 68 beygir, 1,2 litre hacimli versiyonda ise 82 beygir güç üretiyor. 5 ileri vitesli manuel bir şanzımana sahip 108 1 litrelik motor seçeneğinde yarı otomatik vites kutusu seçeneğini de otomobil sevenlere sunmuş halde.

İç donanımda dış kaporta rengine sahip çizgiler ve renkler hemen göze çarpıyor. Aracın yan aynalarında bulunan damalı tasarım vites kutusu ve ön torpido gözü gibi yerlerde estetik bir şekilde kullanılmış. Direksiyondan kumandalı dahili oto teyp 20x4w ses sistemi ile birlikte opsiyonel olarak mevcut. Dilerseniz Navigasyonlu bir üst pakete de sahip olabilirsiniz. Çelik jantlar araçta opsiyonel olarak mevcut. 4 farklı çelik jant seçeneğinizin bulunduğunu söylemekte fayda var. Hatta aracın rengine uyumlu olarak da tercih etmek mümkün.

Bizim en çok hoşumuza giden nokta ön kaporta üzerinde kullanılan krom kaplama mat özel boyanın ön çıtalar boyunca arabayla uyum sağlayacak şekilde kullanılmış versiyonuydu. Estetik olarak hem spor hem de çok şık bir dizayna sahip Peugeot 108 Küçük ama Çooook Büyük!

Galeriye Buradan Göz Atın

Araca ait Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir